23 Eylül 2014 Salı

Know how nedir ?

Know how nedir, işte know how hakkında bilgiler...


Teknolojinin hızla ilerlediği, yenilendiği, değiştiği günümüzde her geçen gün dilimize yeni terimler giriyor. Aslına bakarsanız bir çoğu Türkçe anlatılabilecek durumda dahi olsa hep bir yabancı özentisi ve havalı entel görünmek nedeniyle olsa gerek bu sözcüklerin yabancısıyla derdimizi anlatıyor ya da aktarımlarımızı yapıyoruz.

know how nedir ?

Gel gelelim bu teknoloji çağında bazıları yabancı tanımı normal görse de mümkün olduğunda Türkçesini kullanmayı tercih ederim.
 
Her neyse.. Gelelim '' know how'a '' Know : Bilmek, tanımak. How: Nasıl. anlamlarına geliyor. Bu kelimelerin Türkçe karşılıklarını bilmeyenimiz azdır.. Şimdi Türkçe düşünelim. Know how: Bilmek nasıl ya da Nasıl bilinir..
 
Nasıl bilinir yani daha değişik bir ifadeyle nasıl yapılır anlamında kullanılan bir ifadedir, know how.
 
İşletme yönetimi açısından olaya baktığımızda know how, bir işin nasıl yapıldığı konusunda bir kurumun, yeni kurulmuş ya da ilgili alanda tecrübesiz başka bir şirkete deneyimlerini ve o işin nasıl yapılacağını belirli anlaşmalara dayanarak aktarma işlemidir.

Kısaca know how, bir işin nasıl yapılacağı konusundaki sırları, püf noktaları o yoldan daha önce geçen bir şirket tarafından anlaşmaya dayanarak, belirli bir bedelle konunun aktarımı, teknoloji kullandırılması ve tecrübelerin pazarlanmasıdır.

  * Wikipedia'ya göre know how: bir işletmenin, üretim yöntemleri ya da teknolojisinin, bir başka firmaya satılması veya kiralanması.