30 Aralık 2014 Salı

Öğrenci Olmak ve Farkında Olmak..


Öğrencilik.. İnsanın ömründeki en güzel yıllar..

Öğrencilik insan hayatında belli zamanları kapsayan zaman dilimleri olsa da aslında hepimiz ömrümüzün sonuna kadar birer öğrenciyiz..

Ancak burada gayet tabi ki resmi anlamda öğrenci olmak ve gençlik yıllarının en zirvede olduğu zamanlarda bu dönemleri yaşamak açısından konuyu ele alıyoruz..

öğrenci olmak


Öğrenciliğin belli başlı avantajları olduğu kadar şüphesiz sınav zamanları gibi bazı dönemler biraz sıkıntılı geçebiliyor.. Bu dönemlerde esas sıkıntılarsa öğrenci milletinin sınavla hiç ilgilenmeyip o gün akşam .zip şeklinde bilgileri sıkıştırarak beyne atma çabaları başta geliyor.. Bir dönem boyunca anlaşılmayan ya da tam olarak kavranılamayan konuların 4-5 saat içerisinde anlaşılır hale gelmesi ve akabinde yapılan sınavdan geçer not alınması ise adeta akıllara zarar ve mucize kapsamında bir olay...

Elbette bir çok sıkıntılı iş sayılabilir öğrencilikle ilgili.. Örneğin başka bir şehirde aileden uzakta bir okuldaysanız bu çok sayıda sorunu da beraberinde getirebiliyor, aynı zamanda aileden uzak olmak bir anlamda kişiliğin daha iyi oturmasını da sağlıyor. Bu da bardağın dolu tarafı diyebiliriz.

Öğrencilik her şeye rağmen en güzel meslek.. Birçok uygulamada öğrenciye özel imkanlar mevcut..
Bankaların hesap işletim ya da kart aidatları almaması, toplu taşıma araçlarından indirimli olarak yararlanmak, öğrenci yemekhanesinde gayet iyi fiyatlara yemek yiyebilmek, ucuz sinema bileti, interrail tarzı uluslararası gezi programları gibi..

Bütün bunların yanı sıra yine indirim açısından baktığımızda başka başka imkanlar çıkabiliyor karşınıza şayet öğrenci iseniz..


   Geçenlerde Topkapı Sarayı'nı ziyaret ettim..
Ne zaman İstanbul'da bulunsam Topkapı Sarayı'nı dolaşmak hep aklımın bir köşesinde bekliyordu..
Bu kez ve nihayet dolaşabildim Topkapı Sarayı'nı..
Öncelikle içeri girdikten sonra yerleşke alanında ilerleyip giriş bölümüne doğru ilerledim.. Tam xRay cihazlarının bulunduğu bölüme geldiğimde sağ tarafta camda bulunan yazıyı gördüm..
Bilet almak için 50 mt geride gişeleri kullanmak gerektiği yazılıydı.. Aklıma bir zamanlar izlediğim bir tv programında, Karadenizli bir girişimcinin otoyol kenarında bulunan restaurantının nerede olduğuyla ilgili verdiği levhada yazılı olan bilgiler geldi..
Orada da otoyolda ilerlerken kenarda " falanca restaurant 200 mt geride " şeklinde bir yönlendirme bilgisi vardı.. 200 mt ilerde yazısı yerine 200 mt geride yazıyor ve gitmek isteyenler U dönüşü ile Karadenizde yer alan bu restauranta uğrayabiliyorlardı..

Topkapı Sarayı'na girişteki 50 mt geride bulunan gişeye ulaşıp bilet almak için harekete geçtim..
Biraz ilerledim ve kalabalığı görünce bilet sırası olduğunu tahmin ettim. Biraz daha ilerleyince bilet gişeleri de göründü..

15-20 dk sonra nihayet sıra bana geldi.. Hemen benden önce bir genç bilet almakla uğraşıyordu.. Gişedeki görevli öğrenci belgesini sordu.. Fakat yanında olmadığı için görevliye ibraz edemedi..
Hal böyleyken ben de hemen yüksek lisans öğrenci kartımı çıkarıp hazır ettim..
Yazının başında bahsettiğim öğrencilikle ilgili olumlu durumlardan biriyle karşılaştım..
Öğrenci kimliğimi ibraz ederek kısa süre içerisinde gişedeki görevli tarafından yalnızca 20 TL'ye Müze Kart sahibi oldum.. Müze Kartla birlikte 1 yıl boyunca ülkemizdeki tüm müzeleri ücretsiz gezme imkanına sahip oluyorsunuz.. Müze kartla Topkapı Sarayına girdim ve başladım gezmeye..

Topkapı Sarayı'nın ziyarete açık hemen her yerini gezme fırsatı buldum.. Harem kısmında ise Müze Kart geçmese de ek bir ücretle - 15 TL idi galiba - bu kısmı da dolaştım..

Topkapı Sarayı gerçekten bir harika.. İnsan içerisinde dolaşırken çok uzaklarda buluyor kendisini..
Ziyaretim boyunca yasak olan bazı iç mekanlar hariç birçok yeri fotoğrafladım.. Topkapı Sarayı'ndan denizi izlemek de ayrı bir keyif..

 Öğrenci iken daha az imkana sahip görünse de insan, aslında çok daha geniş imkanlara sahip oluyor..
Bu imkanlardan en önemlisi de zaman bulabilmek..

 Yolunuz İstanbul'a düşünce ya da İstanbul'da yaşıyorsanız ve henüz Topkapı Sarayı'nı gezmemişseniz kesinlikle tavsiye ederim..

 Bu arada öğrenci belgenizi yanınızda bulundurmayı unutmayın..
Böylelikle Müze Kart çıkararak 1 yıl boyunca dilediğiniz müzeyi rahatça ziyaret etme imkanını yakalamış olacaksınız..

 Son olarak, Topkapı Sarayı ile ilgili pratik bilgilere ulaşmak için http://www.topkapisarayi.gov.tr/tr  web adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederim..