27 Ocak 2015 Salı

Ekmeğini webden çıkarmak.. !!!


 Türkçemizde; " ekmeğini taştan çıkarmak" diye güzel bir deyim vardır, içi dolu dolu bir sözdür aslında bu söylem.. Genellikle, hangi şart altında olursa olsun ve ne kadar imkansızlıklar hakim olursa olsun " taşı sıkar suyunu çıkarır " anlamında kullanılan bir sözdür bu söz..

 Dünyanın tüm devirlerinde, bugün ve ileriki zamanlarda ekmeğini taştan çıkaran o temiz ve çalışkan insanlar hep var olacak şüphesiz..!! Konu ekmeğini taştan çıkarmak ya da taşı sıkar suyunu çıkarır şeklinde ilerler ve devam eder.. Anadolu'da kız isteme durumları ortaya çıkınca da sorarlar kesin; " Oğlan ne iş yapıyormuş ? " şeklinde.. Bu sorunun cevabı da yukarıda verdiğim örneklerle benzerdir aslında, " çocuk çok iyi canım, ekmeğini taştan çıkarır.. " şeklinde cevaplandırılır sorular genellikle..

 Elbette çalışkan olmak, sebat etmek, boşa zaman geçirmemek önemlidir ve hatta ekmeğini taştan çıkarmak ya da taşı sıkıp suyunu çıkarmak ayrı bir marifettir. Ancak yine güzel Türkçemizde bir başka ifade daha vardır; " yükte hafif, pahada ağır " şeklinde..

 Küreselleşen ve hızla yeni yeni gelişmelerin yaşandığı dünyamızda, fiziki kuvvetle hayatını kazanmak ya da yükte ağır pahada hafif işler yapmak, gelişmiş ve entelektüel bilgi birikimine sahip toplumların tercih edeceği bir sistem değildir. Sistematik bir şekilde çalışıp iş ve fikir üreten toplumlar, anam babam usulü sistemlerle ilerleyen toplumları yeni dünya düzeninde elbette ki çok çok geride bırakacaktır ve bırakmaktadır.

 Konumuzu toparlayacak olursak, kısa bir araştırmayla internet üzerindeki kazancın ne derece büyük bir pasta olduğunu hayretler içerisinde görebiliriz. Batılı toplumlarda, dünya çapında hizmet üreten ve mali değeri bugün milyarlarca Amerikan doları ile ölçülebilen firmalar bulunmakta.. Bu firmalar bugün değerine değer katmakta ve " yükte hafif pahada ağır " tabirine en iyi örnekler oluşturmakta..

Şöyle bir düşünelim, ülkemizden Google, Facebook vb.. gibi küresel bir devin çıktığını.. Milyarlarca dolarlık değeri, ülkemizin dış borcunu göz önünde bulundurduğumuzda bütün memleketi kurtarırdı herhalde..  Evet, artık zaman başka bir zaman.. Artık bireyler ve toplumlar, ekmeğini taştan değil, webden çıkarıyorlar.. Yalnız bu şekilde şirketleşmiş dev firmalar değil, olaya bireysel baktığımızda da kendi uğraşılarıyla örneğin blog yazarak, e-ticaretle uğraşarak ya da internet denen nimetten faydalanan ve milyonlarca dolarlık servete ulaşan kişi sayısı da gayet fazla..

  Uzun lafın kısası, memleket olarak daha fazla projeler üretmeli, çok daha fazla araştırmalı ve okumalı, olayı özetlersek; " yükte hafif pahada ağır " işlere yönelmeliyiz..

   Girişimciliği ve internet girişimcilerini yüreklendirmeli ve bireysel olaraksa ben ne üretebilirim sorusunu kendimize sık sık sormalıyız..