31 Ocak 2015 Cumartesi

Sigarayı bırakıp emekli olmak..

Sigara...
Memlekette dertlenin yaktığı, küçücük yaştaki çocukların dahi maalesef kullanır hale geldiği, Anadolu'da bazı yerlerde düğünlerde şekerle beraber ikram edildiği, yalnızca dertli zamanda değil sevinince keyif zamanlarında da tüketilen meret...

Gelgelelim sigaranın sağlık açısından ne derece zararlarının olduğunu herkes bilse de ekonomik boyutuna genellikle pek değinilmiyor ya da tiryakisinin olayın ekonomik tarafına değinilmesi işine gelmiyor.. Sigara yüzünden her yıl şu kadar kişi hayatından oluyor diye kamu spotlarında sık sık izliyoruz vahim durumları.. Sigara yüzünden önemli rahatsızlıklara yakalanan kişilerin işinden tedavi süresince uzak kalması, veriminin düşmesi ya da daha da kötüsü hayatını kaybetmesi, ülkemizdeki iş gücü kaybı açısından hesaplansa ne derece ciddi bir ekonomik kayıpla karşı karşıya olduğumuz aslında ayan beyan ortada.. Önemli rahatsızlıklara harcanan parayı düşündüğümüzde de yine tablo aynı.. Hem bireye ekonomik kayıplar hem de ülkemiz ekonomisine son derece olumsuz etkileri olduğu su götürmez bir gerçek sigaranın..

Kimi tiryakilerle görüştüğümde ise iyi hoş da bırakmak çok zor aklımdan çıkmıyor kolay değil sigarayı bırakmak diyen de var, uzun süre sigara kullanmış ve bugün artık sigara kullanmayan, yıllar önce sigarayı hayatından çıkarmış eski tiryakilerden, " bırakamam diyen yalan söyler, ben bırakmışsam herkes bırakır." diyenler de var.. Elbette sigarayı bırakmak irade meselesi, yılların alışkanlığından kurtulmakta sıkıntı çekenlerin Allah yardımcısı olsun, bu tür kişilerin sigarayı bırakması için profesyonel destek almaları gerekebiliyor..

Gelelim başlığımıza, " Sigarayı bırakıp emekli olmak.." Evet...

Peki nedir işin aslı, emeklilik derken tam olarak sigarayla ne alakası var şimdi ? Soruları dolaşıyor olabilir beyninizde..

Son zamanlarda epey revaçta olan bireysel emeklilik sistemi, her geçen gün daha cazip olmakta.. Bireysel emeklilik sistemi uzun dönem yatırım araçları açısından gayet karlı bir seçenek. Sistemle ilgili bilginiz az ya da çok vardır. Kumbara gibi düşünelim olayı.  Her ay belli oranda para koyuyorsunuz bir kenara, işin güzel yönü ise aylık 100 TL birikim yapıyorsanız 25 TL de devlet katkıda bulunuyor.. Yani ne kadar yatırım ya da birikim yapıyorsanız %25 de devlet ek destek sağlıyor.. Üstelik, diyelim ki sisteme a finansal kuruluşunu kullanarak dahil oldunuz ve bu bireysel emeklilik firması bir süre sonra battı. İşte bu durumda korkulan olmuyor, çünkü birikimleriniz devlet güvencesinde Takasbank'ta tutuluyor.

Şimdi kabaca bir hesap yapalım..
Bugün en kötüsünden bir paket sigara nereden baksanız 6-7 TL dersek ki çok daha pahalı olan sigaralar bulunmakta ve günlük 1 paket sigara tükettiğimizi varsayarsak 2-3 paket tüketenler de var maalesef günlük 6 TL den aylık 30x6=180 TL yapıyor.. Hoş, bu meredin cumartesi pazar gibi tatili de yok.. En basit hesapla 180-210 TL (6-7 TL den ortalama aylık)  aylık uçup gidiyor, bir süre sonra sağlığınızı da alarak..

Sigarayı bırakmayı başarır ve bu parayı bireysel emeklilikte değerlendirsek, her ay 200 TL + %25 devlet katkısı 50 TL ile aylık 250 TL birikim yapmış ve yıllık 3000 TL birikim sağlamış oluyoruz.
Ek getirileri ve katkıları düşündüğümüzde 10 yıl sonunda 30.000 TL birikiminiz toplamda yaş ve fon durumuna göre 60.000 TL 'ye yakın bir birikime dönüşebiliyor..

Benden söylemesi, sigarayı bırakarak bireysel emeklilik sistemine dahil olmanız hem birey olarak sizin hem de ülkemizin son derece menfaatine bir durum..

Bu aşamada karar sizin..