15 Şubat 2015 Pazar

Aslında kaç yıl yaşıyoruz ?

Tarihin hemen her aşamasında toplumlar ve bireyler, ölümsüzlüğün sırrını araştırmış ve bu uğurda nice çalışmalar yapmışlardır..              Ab-ı hayat suyunu içmek ve sonsuzluğu yakalamak birçoğunun hayali olmuştur.. 
Peki, sonsuzluğun ölüm sonrası başladığı ve her canlının ölümü tadacağı dünyamızda, sonsuzluğu düşündüğümüz gibi mevcut ömrümüzün nasıl geçtiğini matematiksel olarak hiç düşünüyor muyuz ?
Günlük yaşamımızda zaman zaman düşünürüz ve tarihte birçok düşünürün sorduğu soruları sorarız kendimize : Ben kimim, nereden geldim, nereye gideceğim ? Hayatımızı felsefi olarak değerlendirmenin dışında matematiksel olarak da değerlendirmeliyiz.

Günümüzde ortalama insan ömrünü örnek olarak 80 yıl olarak alır ve konuyu seksen yıl üzerinden matematiksel olarak ele alırsak, son derece çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır..

80 yıl olarak örneklendirip ele aldığımız bir insan ömrünü, gelin beraber günlük ihtiyaçlar bazında; uyku, yemek, televizyon izlemek, erkekler için tıraş olmak, tuvalet ihtiyacı vb.. başlıklarla değerlendirelim..

80 yılı güne vuracak olursak : 29.200 gün ediyor..

Günde ortalama 8 saat uyursak 80 yılda 233.600 saatimiz uykuyla geçiyor, yıl bazında düşünürsek 80 yılın ortalama 26.6 yılı uyuyarak geçiyor.. Ortalama 6 saat uyusak ömrümüzün 4'te 1'i uyumakla geçiyor.. Ortalama 6 saatten 80 yılın 20 yılı uyuyarak geçiyor.. Evet, insan ömrünün büyük bir bölümü uykuyla geçiyor..

Anadolu'da kimi zaman denk gelmektedir 80 yaşında birine yaşını sorduğunuzda ; " Geceleri saymazsak 40 yaşındayım. " Şeklinde ya da farklı yaş grupları için benzer hesaplamalarla geceleri ömürden düşerek genç olduğunu vurgulayan aynı zamanda da ömrün büyük kısmının uyumakla geçtiğini dile getiren cevapları..

Günlük el yüz yıkama ve tuvalet ihtiyacı olarak ortalama 1 saat zaman harcadığımızı düşünsek 24 günde 1 gün ise bu gibi ihtiyaçlarımız için geçmekte, bu da 80 yıllık örnek insan ömründe, 3.3.. yıla denk gelmektedir.

Bu gibi hesaplamalara farklı parametrelerle devam edecek olursak; yemek yerken, yolda yürürken, mesai harcarken, telefonla konuşurken, dersteyken hesaplayacak olursak yıllarımız geçiyor..

Aslına bakarsanız pek de uzun yaşamıyoruz, 80 yıl olarak baz aldığımız insan ömründe bile çeşitli şekillerde hesap yaptığımızda bize ancak 4-5 yıllık bir serbest zaman dilimi kalıyor..

Hayatın aslında bu kadar kısa olduğunu bu açılardan düşünecek olursak, gün içerisinde ufak şeylere takılmanın ne kadar anlamsız olduğu da çıkmıyor mu karşımıza .. ?

Bu örnek aynı zamanda kalp kırmamamız gerektiğini de söylemiyor mu bizlere, bakın bu yazıyı bile okurken 10 dk. çoktan geçip gitti..

Örneğimizi en başta 80 yıl olarak verdik, ancak çoğu zaman insanlar 80 yıl kadar uzun bir ömre bile sahip değil..

Aslında kaç yıl yaşıyoruz ?  Cevap : Aslında pek az yaşıyoruz..

Yeni yazılarda buluşmak dileklerimle, kalın sağlıcakla..