16 Mart 2015 Pazartesi

Doğalgaz tesisatçısı ustadan, kombi ile insan benzetmesi..


Bundan 3-4 ay kadar önce, havalar iyiden iyiye soğumaya başlamış ve kış yüzünü göstermişti.. Havanın bu soğuk günlerinde kombiyi çalıştırıp odanın ısısının biraz dengelenmesini istedim ki oda ısındığında uyumuş kalmışım.. Uyandığımda oda gayet normal bir ısı seviyesine gelmişti. Şu kombiye bir bakayım diye ilerlediğimde, kombiden su aktığını gördüm..


kombi sorunları


Önce ıslanan yerleri temizledim ve ardından geçici bir çözümle tahliye borusuna düşmeyecek şekilde bir pet şişe yerleştirdim. Tesisatın içinde fazlaca su olduğundan, sistemin bu fazla suyu tahliye ettiğini anlamıştım. Her türlü bilginin bulunduğu internetten konuyla ilgili videolar izledim. Evden birkaç günlüğüne uzakta olacağımdan , işin ehli bir tesisat ustası bulmalıyım diye de düşündüm bir taraftan. Günlerden cumartesi ve akşam saatleri idi..

Sokağın girişinde bulunan, anten-uydu işleriyle uğraşan ve bizimkilerin tanıdığı arkadaşın dükkanına yakın bir doğalgaz tesisatçısı vardı. Akşamın bir saati gidip baktığımda tahmin ettiğim gibi tesisatçı kapalıydı.. Anten işi yapan arkadaşın dükkanına doğru yöneldim ve devam etmekte olan telefon konuşmasını 15 dakika kadar konuşup bitirdikten sonra, sağ olsun epeyce ilgilendi. Tanıdık bir tesisatçı numarası verdi ve 10-15 dakikadan gelecek abi dedi. Adresi verdik ve dediği gibi eve vardıktan 10-15 dakika kadar sonra zil çaldı.. Gelen ustaydı.. Kombiyle ilgili biraz konuştuktan sonra, kombi ve tesisatta ciddi bir sıkıntı olmadığından bahsetti.. Mesleğini severek yapan biri olduğu belliydi. Kombi ve doğalgaz konusunda o gün izlediğim uzman tv videolarını aratmayacak derecede bilgiler verdi.. Son olarak verdiği örnekse müthişti..

Sözlerine şöyle devam etti: " Abi, misal bir insan tansiyonu çok çok yükselince nasıl burnu kanıyor da o basıncı tahliye ediyorsa, bu kombi olayı da aynı.. Tansiyon yükselince burun kanaması olmasa, Allah muhafaza beyin damarları çatlar, insan beyin kanamasından ölür ya da felç olur.. İşte kombideki olay da aynen öyle.. Tesisatta basınç fazlaysa sistem bunu tahliyeden atıyor.. Böylece tesisat basıncı düşüyor, rahatlıyor.. "

Yurdum insanının benzetmeleri gerçekten harika, borcum ne kadar dediğimde ne borcu abi şeklinde karşılık veren ve para istemeyen ustaya geçmiş gün zorla 10 TL ödedim.. Adam almıyor..

İnsanımız gerçekten bambaşka...

0 yorum:

Yorum Gönder