28 Mart 2015 Cumartesi

Pizza Restaurantında Yaşadığım Saçmalıklar Üzerine Bir Yazı


Bundan birkaç hafta önce akşam iş çıkışı hem kitap falan bakmak, teknoloji mağazalarına takılmak hem de karnımı doyurmak üzere ünlü bir alışveriş merkezine gitmeye niyetlendim.. AVM içerisinde biraz dolaştıktan sonra daha önce girmediğim bir restauranta baksam diye içimden türlü düşünceler geçirirken tam karşımda cafcaflı reklamlarla bezenmiş güzel görünen -ismi lazım değil- bir pizzacıya girdim.. Girdim girmesine de, baktım kim kime dumduma  bir mekan..


restoran
pizza denince


Restaurantta biraz ilerledikten sonra sağ tarafta içe doğru tasarlanmış bir bölümde yer bulabildim.. Bulduğum bu yere oturduktan sonra tepemde zangır zangır çalan son derece rahatsız eden bir müzik eşliğinde 5 dakika kadar bekledim.. Ne gelen var ne giden.. !!!

Bir süre sonra self servis tarzında bir yerdir herhalde diye düşünerekten kasaya doğru yöneldim ve biz yardımcı oluruz self servis değil beyefendi şeklinde açıklamalar yaptılar sağolsunlar..

Girişin sol tarafında müsait bir yer buldum ve bu kez buraya yöneldim.. 2-3 dakika kadar sonra süklüm püklüm bir genç geldi ve sipariş konusunda yardımcı olmaya çalıştı kendince, dışarda yer alan menülerinde 7-8 TL gibi bir fiyatın da bulunduğu tanıtılara getirdikleri menüde ne hikmetse rastlayamadım.. ?!!!

Her neyse kendime uygun bir menü seçtim ve pizzanın gelmesini bekledim.. 10 dakika sonra pizza geldi nihayet.. Gelen pizzada her dilim birbirinden farklı boyutlarda kesilmişti.. Büyük bir maharet..!!!

Karnımı doyurup çıkarken, kasada bulunan ve mekanın işletmecisi olduğunu tahmin ettiğim -ki işletmecisi kendisiymiş- iyi giyimli beyefendiye usulünce :  Bazı eleştirilerde bulunabilir miyim ? Diye sorduğumda, tabi buyrun cevabını aldım..

En başında hiç kimsenin ilgilenmemesinden, zangır zangır çalan saçma müziğe ve pizzanın sunum şekline kadar en ince ayrıntısına kadar konuyu aktardım..

Hemen hemen birçok konuda haklı buldu beni ve teşekkür etti.. Rahatsız edici müzik konusunda ise, bizim işin amacı bu müşteri bir an önce yesin ve gitsin bekleyip burayı meşgul etmesin, muhabbet falan da etmesin o nedenle müzik böyle olmalı gibi açıklamalarda bulundu.. Son derece makul çözümlerden bahsettim, ille de müzik olacaksa koca restaurantta 3 tane hoparlör yerine kaliteli ve farklı birçok noktaya hoparlör yerleştirilerek sesin rahatsız edici halinin düzeltilebileceğine kadar..

Bir zamanlar farklı bir alanda (fast food) işletmecilik yapan birine çeşitli uyarılarda bulunmuştum ve anlamsız anlamsız suratıma bakmıştı. Müşteri memnuniyetinin ne derece önemli olduğundan bahsetmiştim. Şimdi o bir zamanlar uyardığım işletme maalesef artık yok.. !!! Böyle giderse bu pizzacı da pek uzun sürmez, " perşembenin gelişi çarşambadan bellidir." demiş atalarımız..

En tuhafı da, bir an önce müşteri pizzasını yesin ve gitsin açıklamaları idi..

Bir işletmeci müşteri bir an önce yesin gitsin mi demeli, yoksa müşteri hoşnut gitsin bir daha ve tekrar tekrar bizi tercih etsin mi demeli..!!!

0 yorum:

Yorum Gönder