19 Nisan 2015 Pazar

Pazar Günü Belgesel Keyfi


Hemen hepimiz işimizi çok sevsek bile, haftasonunu iple çekeriz. Haftanın tüm yorgunluğunu hafta sonu atlatabiliyorsak ne mutlu.. Hafta sonu serbest zamana sahipsek genelde ne yapılabilir şeklinde arayışa gireriz ve eğer evde teksek genelde olayı filme bağlarız..

Bu pazar vaktimin bir kısmını ben de film dışında izlemekten büyük keyif aldığım belgesele ayırmak istedim ve belgesel arayışındayken sabah çayımı yudumlarken tv kanallarını gezdiğim bir anda TRTHD kanalına geldiğimde tam da arayış içerisinde olduğum tarzda bir belgesele rastladım. Genelde farklı mekanların anlatıldığı coğrafi belgesellerden tat alan biri olarak, rastladığım belgesel biçilmiş kaftan gibiydi..


Donmuş Gezegen Belgeseli

Farklı zamanlarda da TRTHD kanalında birkaç kez yaşamdan kesitlerin yer aldığı muhteşem serüvenleri kendinde barındıran belgesellere denk geldiğim olmuştu..

Bu pazar çayımı yudumlarken rastladığım bu belgeselse, kutuplardaki hayatları konu alan Türkçesi "Donmuş Gezegen" ve orijinal ismi "Frozen Planet" olan belgeseldi..Frozen Planet Belgeseli

Kutuplarda yaşayan yerli halk ren geyiği derisinden yapılmış giysilerle soğuktan korunuyor ve çoğu zaman yiyecek olarak çiğ balık tüketiyordu.. Yerli halkın evleri ise Kemal Sunal'ın gülen adam filmindeki gibi yürüyen evlerden oluşuyor.. Ren geyiklerini atalarından öğrendikleri kement atma taktikleri ile bir araya topladıktan sonra evlerini ren geyiklerine halatlarla bağlayarak, kar ve buz üzerinde taşınıyorlar.. Birkaç saat içerisinde evlerini taşıma imkanına sahip oluyorlar.. Yiyecek ihtiyaçlarını, toprakların kar ve buzla kaplı olması sebebiyle tarım yapılamadığından çiğ balıkla birlikte kuş yumurtalarından tedarik ediyorlar..

Frozen Planet Kuş Yumurtaları


Kuş yumurtalarını toplamaları ise gerçekten büyük bir cesaret ve özgüven gerektiriyor. 5-6 kişi grup halinde kuşların yuvasının bulunduğu ve yerden tam 100 metre yükseklikte bulunan uçurum kenarındaki kayalıklara doğru ilerliyor ve içlerinden en zayıfı ve aynı zamanda da en yaşlıları olan grup üyelerinden arkadaşlarını halatla aşağıya doğru sarkıtıyor ve yumurta toplamasını sağlıyorlar..

Kışın geçmesiyle birlikte yaz mevsimi geldiğinde birkaç ay, uzunca süre birbirlerinden ayrı kalan tanıdıklarıyla tekrar buluşma imkanına sahip oluyor ve hasret gidererek şakalaşıyor, düğün gibi etkinliklerini birbirlerine haber veriyorlar..Yerli halkın dışında Danimarka Ordusu'na bağlı birkaç askerin özel eğitimli köpeklerle, topraklarını korumak için atmaları gereken devriye ekranlara geliyor. Vakit gece yarısı olsa da güneş hala tepede duruyor.. Havaların ısınmasıyla, sarkan buz çubuklarının eriyip düşmesi ve yere çakılması da yavaşlatılmış görüntülerle belgesel tutkunlarına keyifli dakikalar yaşatıyor.

Birçok ücretli belgesel kanalına göre izlenebilir ve keyif alınabilecek belgeseller ekrana geliyor TRTHD kanalında.

Belgeseller, bir taraftan eğitirken aynı zamanda insanı kendi dünyasında bambaşka yerlere götürüyor..


 
 

0 yorum:

Yorum Gönder