7 Mayıs 2015 Perşembe

Yeniden Ortaya Çıkan Kuş Gribinden Nasıl Korunuruz ?


Bir dönem yurt dışı ülkelerde ve ülkemizde de ortaya çıkan ve on binlerce kanatlı hayvanın itlaf edildiği kuş gribi uzun bir aradan sonra ülkemizde tekrar göründü.. Balıkesir'in Bandırma ilçesinde görülen kuş gribi vakaları insanımızı " eyvah yine mi ? " şeklinde endişelere sevketti..Bir zamanlar " deli dana " vakaları vardı hatırlayanlar bilir, tüm ülke seferber olmuştu olayı biyolojik olarak çözmek ve uzmanlık taslamak için.. Konuyla ilgili hemen herkes yorumlar yapmıştı, haberlerden de izledikleri ile kendilerini konunun uzmanı haleti ruhiyesine kaptırmışlardı. Buna benzer bir olay da Allah bir daha göstermesin ( bir gün mutlaka olacağı ortada, önlem alınmalı.. ) Marmara depreminde yaşanmıştı ve yine hemen herkes jeoloji uzmanı kesilmişti..

Memlekette birazcık bir konu popüler olmaya görsün, konuyla beraber kendisi popüler olmak isteyen bir dünya insan da beliriyor bir anda..

Her neyse konumuza tekrar dönecek olursak, Balıkesir Bandırma'da tekrar görülen kuş gribi vakası ile ilgili olarak hastalığın yayılmaması için itlaf çalışmaları ve önlemler devam ediyor..

Televizyondan izlediğim ve yaptığım bazı araştırmalarda konunun gerçek uzmanları ise bu virüsten korunmada çok basit bir yöntemden bahsediyor.. Uzmanlar pişirilen yumurtanın akının iyice pişirilmesini, ayrıca yine kanatlı hayvan eti konusunda da çiğ kalan yer olmayacak şekilde iyice pişirilmesinin güzel bir önlem olduğunu açıklıyorlar.. Olayın mantığı ise akla gayet uygun ve anlaşılır, iyi pişmeyen yumurta ya da ette zararlı bakteri ve benzeri zararlı virüslerin canlı kalması söz konusu olduğundan hastalık taşıyan bir kanatlı hayvana ait et ya da yumurtanın iyice pişirilmeden tüketilmesi hastalığa yakalanma riskini artırıyor..

Sağlık açısından ciddi sorunlara sebebiyet vermesinin yanı sıra, kuş gribi virüsü taşıyan hayvanların itlaf edilmesi de hem işletmeler hem de ülke ekonomisi açısından sıkıntılı durumlar ortaya çıkarıyor.. Kuş gribi virüsünün olduğu bir çiftlikte tek bir tavuğa virüsün bulaşması durumunda kısa süre içerisinde tüm diğer hayvanlara virüs yayılabiliyor.. Virüsün görüldüğü bu gibi işletmelerdeki hayvanların itlaf edilmesinin yanında, çiftliğin bulunduğu en az 3 kilometrekare alanın ise karantinaya (koruma altına) alınarak korunması gerekiyor..

0 yorum:

Yorum Gönder