31 Ağustos 2015 Pazartesi

Bu Apartman 1 Öğrenci Okutuyor...


Evde sıkılmış, kanallar arasında gezerken ana haber bültenlerinden birinde rastladığım haber bugün almış olduğum en güzel haberdi. İzmir'in Karşıyaka ilçesinde belediye öncülüğünde bir araya gelmiş olan ilçe sakinleri, apartman olarak aylık belli bir tutar ile öylesine güzel bir sistem kurmuşlar ki gerçekten öğrenciler ve ülkemizin yarınları için takdire şayan. Haberi izlemeye devam ederken bu sadece İzmir'le sınırlı kalmamalı diye düşünüyordum ki internetten yapmış olduğum küçük bir araştırma sevincimi katladı. Bu güzel yardımlaşma sisteminin ülkemizde farklı birkaç yerde daha uygulandığını görmek daha da mutlu etti beni...

yardımsever apartman

Genellikle yardımlaşmayla ilgili bir konu açıldığında, Osmanlı'daki sadaka taşı hatıra gelir ve iç çekilir geçmişte yapılan bu yardımlaşmaya hasretle. Milletimiz dün nasıl ki sadaka taşı gibi güzel bir sistem geliştirmiş ve uygulamışsa, bugün de aynı fedakar millet farklı bir uygulama geliştirerek; her apartman 1 öğrenci okutuyor.. sloganıyla güzelliklerine ve yardımseverliğine devam ediyor.

Geçenlerde yine öğrencilere yapılan burs yardımıyla ilgili çok daha başka bir habere rastlamıştım. Emekli olduktan sonra köşesine çekilip pasif halde durmaktansa, ayakkabı tamirciliğine devam eden emektar bir vatandaşımızın öyküsü de bambaşka bir fedakarlık örneğini içinde barındırıyordu. Emekli olmasına rağmen çalışan ve üreten bu emektar adam, her ay emekli maaşını öğrencilere burs olarak veriyor, küçük dükkanında tamir ettiği ayakkabılardan elde ettiği gelirle de geçimini sağlıyormuş..

Anadolu bambaşka bir yer, her gün gazete ve televizyonlarda olumsuz onlarca olaya şahit olsak da yapılan bu fedakarlıklar gibi nice güzel işlerden haberimiz olmasa da ülkemizde gerçekten hala yüksek vasıflı insanlarımız bulunmakta..

Hepsine sonsuz teşekkür borçlu olduğumuz güzel insanlar..


2 yorum:

  1. Keşke herkes bu kadar duyarlı olabilse...Biz birbirimizi yemeye devam edelim..

    YanıtlaSil
  2. Eğitim, eğitim, eğitim...!!!

    YanıtlaSil