23 Kasım 2015 Pazartesi

Online İtibar Yönetimi Nedir ?


Son zamanlarda bir hayli popüler olmaya başlayan itibar yönetimi, gün geçtikçe daha da büyük önem kazanıyor. Hatta bazı teknoloji dergilerinde itibar yönetimi ile ilgili geleceğin önemli mesleklerinden olacağı ve gelecekte işsiz kalmamak için bu alanda şimdiden uzmanlaşmak gerektiği konusunda makalelere bile rastladım. İtibar yönetimi ile ilgili ciddi gelişmeler yaşanırken, özellikle konuyu dijital dünya açısından takip etmemiz de şüphesiz son derece önemlidir.

itibar yönetimi
online itibar yönetimi


Günümüzde dijital dünyada -yeni medya- olumlu ya da olumsuz bir gelişmenin çok hızlı bir biçimde kitlelere ulaştığı gerçeğini düşünürsek, online itibar yönetiminin; ürün, marka, kurum ya da bireyler açısından ne denli önemli olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır. Peki online itibar yönetimi nedir ?

Online İtibar; herhangi bir kurum, birey, ürün, marka veya bu birey ya da kurumun her türlü faaliyet ve aktivitelerinin, müşteriler, dış dünya, diğer firma ve kişiler tarafından genel olarak nasıl algılandığı anlamına gelir. Özetle ifade etmek gerekirse online itibar, söz konusu değerin (kurum, marka, ürün ya da birey..) sanal dünyada ne şekilde algılandığının genel bir fotoğrafı diyebiliriz. Online İtibar Yönetimi ise, bütün bu algıların doğru şekilde yönetilmesi ve yönlendirilmesi anlamını taşımaktadır.

aerdogan.net tanıtım
aerdogan.net


Online İtibar Yönetimi'nin her geçen gün öneminin artması teknolojik gelişmelerle birlikte, bütün dünyada ciddi bir kitlenin internet ve özellikle sosyal medyayı aktif olarak kullanması gibi gelişmelere bağlıdır. Artık günümüzde özellikle en pratik iletişim aracı olan sosyal medya ile birlikte olumlu ya da olumsuz bir haber dakikalar içerisinde kitlelere ulaşmaktadır. İşte bu ve bunun gibi bir çok nedenle günümüzde birey ya da kurumlar sanal mecrada iyi bir isimle yer almak zorundadır. Sanal dünyada iyi bir isimle yer almak sadece adından bahsedilir olmak değil, sürekli gelişim ve belli dijital stratejiler ile mümkündür.

online itibar
online yönetim


Dijital dünyada şirketinizin ne şekilde anıldığı, kitlelerin çokça vakit harcadığı sanal dünyada büyük öneme sahiptir. Sosyal ağlarda yüksek takipçi sayısı online itibar yönetimi açısından yeterli değildir. Bulunulan sanal ortamlarda düzenli, yararlı, topluma saygılı ve sürekli olmak itibar yönetimi açısından olmazsa olmazlardandır. Bugün zaman zaman kimi sosyal ağlarda bazı şirketler adına açılmış sayfalardan, kurum ve marka ile hiçbir ilgisi olmayan ve olumsuz örnekler oluşturacak içeriklerin paylaşıldığına şahit olmaktayım. İtibar yönetimi elbette bu yazıya sığmayacak kadar geniş ve etraflıca ele alınması gereken bir konudur. Yalnızca yukarıda anlattığım durum bile bu işin profesyonelce ele alınması gerektiğini göstermektedir.

Online İtibar Yönetimi, kaliteli içerik oluşturmaktan düzenli paylaşıma, farklı dijital mecralarda yer almaktan, SEO çalışmalarına ve dil bilgisi kurallarına dikkate kadar çok geniş bir konudur. Bu yazımda genel olarak Online İtibar Yönetimi konusunda genel bilgiler vermek istedim.

Diğer yazılarda buluşmak dileklerimle, hoşça kalın..


2 yorum: