15 Kasım 2015 Pazar

SEO Nedir ?


SEO Nedir ?

SEO adını İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden alan ve Türkçesi arama motoru optimizasyonu anlamına gelen, web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan teknik düzenlemelerdir.


seo nedir ?


SEO'nun Önemi ?

İnternet teknolojisini göz önünde bulundurduğumuzda, web sitelerinin ziyaretçi trafiğinin büyük bir kısmının arama motorları aracılığıyla oluştuğu göz önünde bulundurulduğunda SEO çalışmalarının önemi açıkça ortaya çıkmaktadır.

Bireysel web sitelerinden ziyade bir marka ya da firmaya ait web sitelerinin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkması müşterilerin ürüne ulaşması adına çok önemlidir. Firmaya ait ürünlerin müşterilerle buluşması, marka bilinirliğinin artması, firma imajı ve rekabet gibi çok yönlü faktörler nedeniyle SEO çalışmaları hafife alınmayacak kadar değerlidir. Konuyu örneklemek gerekirse, iyi bir SEO çalışması ile üst sıralarda yer alan web sitesini, büyük bir metropolün işlek bir caddesinde hizmet veren dükkana benzetebiliriz.

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır ?

SEO çalışmaları uzun vadeli, sabır gerektiren bir süreçtir. Kısa sürede ele alınması ve başarı beklenmesi doğru değildir. SEO ile kısa süreli hedefler belirlemek yerine, olması gerektiği gibi uzun süreli ve kalıcı bir çalışma yapmak çok daha isabetli olacaktır. Bu işlerle uğraşamam diyorsanız, SEO çalışmaları için belli ücretler karşılığında SEO Uzmanı kişilerden hizmet alabilirsiniz. Ancak bu durumda ciddi bir araştırma yapmalısınız aksi halde işin uzmanı olmayan ve vaatler dışında bir şey üretemeyen kimseler ile hem vakit hem de nakit kaybedebilirsiniz..!!!

SEO tekniği temelde 2'ye ayrılır;

1. Sayfa içi SEO  : Sitenin sayfa isminin, meta tagların düzenlenmesi, sayfa başlıklarının seçimi, özgün içerik üretimi gibi konular sayfa içi SEO kapsamındadır.

2. Sayfa dışı SEO: Sitenin arama motorlarına kaydedilmesi, backlink alması, dizinlere eklenmesi, link değişimleri gibi konular da sayfa dışı SEO çalışmalarına örnek gösterilebilir.

SEO çalışmaları burada yazılanlardan çok daha kapsamlı bir konudur. SEO çalışmalarında ulaşılmak istenen hedefler ve bu hedefe göre nasıl bir proje geliştirilmesi gerektiği etraflıca ele alınır. Burada yazılanlarla SEO hakkında genel bir bilgi verilmesi amaçlanmıştır.


Bir başka yazıda görüşmek ümidiyle..


1 yorum:

  1. Merhaba sevgili hocam sitenizi analiz ettim baktım güzel paylaşımlar yapıyorsunuz ve sizi herzaman takip ediyorum yararlı paylaşımlar yapıyorsunuz. Teşekkürler…

    YanıtlaSil