20 Aralık 2015 Pazar

1 Saniyede İnternette Neler Oluyor ? Sayılarla İnternet Alemi! 

İnternet denilen olay hayatımıza girdi gireli şüphesiz her birimizin hayatında çok şey değişti. Değişim hızlı bir şekilde internet teknolojisinde de kendisini gösterdi. İnternet artık çok daha farklı proje ve fikirlerle ilerliyor. Sadece internet üzerinden hizmet üreten işletmelerin sayısı da hiç az değil.


internet alemi


Peki konuya sayılarla bakacak olursak durum acaba nasıl ?

 

Şu anda dünya genelinde kaç web sitesi var ? Sorusu ile başlayalım öncelikle. Sorumuzun cevabı yuvarlak rakamla 1 milyar. Evet şu an dünya genelinde (967,223,006) yaklaşık 1 milyar web sitesi bulunmakta ve şu an bu yazıyı yazarken bile onlarca yeni web sitesi açılmaya devam ediyor.
Gelin şimdi de internet alemi denilen şu acayip mecrada 1 saniyede neler olup bitiyor bir göz atalım,

 


İnternette Her 1 Saniyede Ortalama;  • 7,051 tweet atılıyor,


 
twitter


  • Instagram'a 480 adet fotoğraf yükleniyor,


instagram  • 52,011 Google Araması yapılıyor,


1 saniyede kaç Google araması yapılıyor  • Youtube'da 113,397 adet video izleniyor,

Youtube  • 2,451,481 adet (spam postalar dahil) e-posta gönderiliyor. 

e-posta


Bu gibi anlık istatistikleri bazı canlı istatistik hizmeti veren sitelerden sizler de görebilirsiniz. Bunlardan birisi de http://www.internetlivestats.com web adresi.

Yukarıdaki istatistiklerin ölçüldüğü saat de şüphesiz önemli, örneğin online nüfusun (dünyadaki internet kullanıcılarının yaklaşık yarısı) ve  nüfusun (3.5 milyarı aşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık kıtası) en yoğun olduğu kıta olan Asya'nın  gece saatlerine denk gelen bir zaman diliminde ölçüm yapıldığında ortalama rakamlar daha aşağıda olabilir.

Burada verilen değerler, birebir kesin sapmaz sonuçlar olmayabilir. Ancak şu bir gerçek ki insanlık internet ile iç içe geçmiş bir şekilde yaşamına devam ediyor.


0 yorum:

Yorum Gönder