23 Aralık 2015 Çarşamba

Alexa'da Yükselmek İçin Yapmanız Gereken 7 Şey!


Alexa Nedir ?

 

Alexa, web sitelerinin trafikleri ile ilgili bilgi veren, web sitelerinin ülkeler bazında ve dünya çapındaki yerini ölçen, ABD merkezli amazon.com tarafından yönetilen bir internet şirketidir.

Alexa nedir ?


Özellikle ülkemizde reklam verenler tarafından, reklam verilmek istenen web sitesi ile ilgili sıralama konusunda daha fazla bilgi edinmek için başvurulan bir web sitesi olan alexa.com, ülkemizde önemli bir yere sahiptir.

Yukarıda sıraladığımız nedenler vb. durumlar ile birlikte Alexa'da yükselme konusu da gün geçtikçe daha fazla önem kazanmıştır.

Peki Alexa'da yükselmek için neler gerekir ?


Gelin şimdi beraber bu konuya bir göz atalım. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki alexa her ne kadar Google kadar karmaşık bir algoritmaya sahip olmasa da, bakmış olduğu bir çok kriter vardır. İşte bu kriterleri yerine getirmek ve yükselmek için bazı önemli koşullar;

1. Alexa sitesinde yükselmenin en önemli koşullarından biri, web sitenizin tekil ziyaretçi sayısının iyi seviyelerde olması ve ziyaretçilerin sitenizde kalma süresinin kısa olmaması. Bu şartın yerine getirilmesi için dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de sitenizin açılma hızıdır. Site açılma hızı yavaş olan web siteleri ziyaretçiler tarafından çok tercih edilmemektedir.
   
2. Sitenizin alexa üzerinde zamanla iyi bir sıralama yakalamasını istiyorsanız, alexa üzerinde sitenizi sahiplenmeniz de son derece önemlidir.
   
3. Alexa'da ilerlemenin bir başka koşulu da web sitenizde alexa widget kullanmanızdır.
   
4. Bütün bunlarla birlikte, alexa bir web sitesinin alexa üzerindeki sorgulanma sayısına da dikkat etmektedir. Burada özellikle alexa üzerinde oturum açarak kendi sitenizi sorgulamanız, Alexa'da yükselmeniz için daha faydalı olacaktır.
   
5. Alexa toolbar kullanmak da yükselmek için yine önemli bir kriter.
   
6. Sitenizin ziyaretçi sayısının artması için sosyal mecralarda paylaşmanız da web sitenizin alexa üzerinde yükselmesine büyük katkıda bulunacaktır.
   
7. Özgün ve kaliteli içerik oluşturmaya dikkat edin ve iyi sıralaması bulunan diğer web sitelerinden backlink edinin.

Önemli: Yukarıda sayılanlara ek çok daha fazla ve detaylı yükselme ipuçları da sayılabilir, burada genel olarak alexa sıralama yükseltme konusunda temel noktalara yer verilmiştir. Bazı programlar vasıtası ile gerçek dışı ziyaretçi göndererek Alexa'da yükselmeyi ise asla tavsiye etmiyoruz. Bu gibi çalışmalar başlangıçta faydalı gibi görünse de aslında sitenize fayda yerine zarar verecektir.Konuya ilişkin aramalar:

Alexa Nedir ?
Alexa'da yükselmek
Alexa hızlı yükselmek
alexa.com'da sıralama düşürmek
Alexa SEO Nasıl Yapılır ?

2 yorum:

 1. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu bilgiler çok işime yaradı alexa konusunda bu bilgiler çok değerli sağolun, varolun aerdogan.net
  10 numarasınız ;)

  YanıtlaSil
 2. SEO ve Alexa yükselme konusundaki bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Burada SEO çalışmaları gibi konularda verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı. İyi ki varsınız ;)

  YanıtlaSil