10 Aralık 2015 Perşembe

Facebook ile İlgili 4 Şehir Efsanesi..!!!

 

Tüm dünyada önemli bir kullanım alanına sahip ve aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı aşan en büyük sosyal mecralardan olan facebook ile ilgili her geçen gün yeni bir şeyler duymaktayız.

Elbette ki duyduklarımızın hepsi gerçeği yansıtmıyor.


sosyal ağ

İşte facebook hakkında gerçekle ilgisi olmayan  4 şehir efsanesi


   1. Facebook Profilime Kim Bakmış..!!!

Facebook ile ilgili en yaygın konulardan birisi hiç şüphesiz profilimizi kimlerin ziyaret ettiği, facebook profilimizi kimlerin ziyaret ettiğini hiçbir uygulama bize sunmaz.
Facebook bizzat böyle bir duruma izin vermemekte, dolayısıyla kimlerin facebook profilimize baktığını bilmemiz maalesef mümkün değil...


   2. Facebook Yakında Ücretli Olacak!!!

En sık karşılaşılan durumlardan birisi de facebook un yakın bir zamanda ücretli hale geleceği yönündeki haberler. Facebook hiçbir zaman ücretli hale gelmeyecek. Birazcık mantığıyla hareket eden her kullanıcı bilir ki facebook un ücretli hale gelmesi, insanları farklı sosyal mecra arayışlarına itebilir ve facebook kullanıcı sayısı önemli ölçüde azalır.
Dolayısıyla facebook un ücretli olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bizzat facebook tarafından zaman zaman bu gibi söylemlerin de bazı mecralarda yer alması nedeniyle olsa ki;  "Marsta su olabilir ancak bugün internette okuduğunuz her şeye inanmayın. Facebook ücretsizdir ve her zaman ücretsiz olacaktır." açıklaması facebook un ücretli olmayacağını açıkça ortaya koymaktadır.


   3. Yasal uyarıları kopyalayıp yapıştırarak korunursunuz..

Facebook'a üye olurken kabul etmiş olduğunuz şartlar gayet açık bir şekilde böyle bir durumun gerçeği yansıtmadığının örneğidir. Hukuki bir dille yazılan ve kimi facebook profillerinde uçuşan bu tür yazılar, sizi facebook'ta paylaştıklarınızın yasal sorumluluğundan kurtarmaz.
Hatta bu tür yazıları paylaşmak, çoğu zaman kullanıcıları komik duruma dahi düşürebilmektedir.

   4. Arkadaşlarımdan gelen mesajlar güvenlidir.

Bu durum sosyal mecradaki en önemli yanılgılardan birini oluşturuyor. Arkadaşlarımızdan gelen mesajların güvenli olduğunu düşünmek bizi yanıltır. Arkadaşımızın profiline uygulama bazlı yerleşen virüsler ile birlikte arkadaşımızdan bize gelen ve masum bir mesaj olduğunu düşündüğümüz bu iletiler, bu gibi durumlar dolayısıyla aslında masum değildir.
Ayrıca arkadaşlarımızdan gelen tuhaf mesajlar da arkadaşımızın profilinin kötü niyetli kişilerce ele geçirildiği anlamını da taşıyabilir. Bu gibi nedenlerden ötürü arkadaş listemizden gelen mesajlara da temkinli yaklaşmalıyız.

  

0 yorum:

Yorum Gönder