7 Şubat 2016 Pazar

Favicon Nedir ? Nasıl Yapilir ve Ne Sağlar ?


Favicon ya da kimi mecralarda favori ikon olarak yer verilen bu tanım, bir çok kişi için biraz yabancı gelse de aslında internet teknolojisi ile birazcık da olsa ilgilenen herkesin dikkatini çeken web sitesi simgesine verilen isimdir.

web ikon

Bazı amatör web siteleri dışında özellikle profesyonel web sitelerinin hemen hepsinde favicon a rastlarız. Favicon ya da favori ikon bir web sitesinin url adresinin hemen başında yer alan ve kimi zaman logo, kimi zaman 1-2 harften oluşan ya da resimden oluşan ve 16x16 boyutlarında bulunan web simgesidir diyebiliriz.


Favicon

Örneğin yukarıdaki kısımda Facebook'a ait "F" simgesinden oluşan faviconu görmektesiniz.

Kendi web sitemdeki Favicon ise AE Blog ve web siteme ait url adresinin yazılı olduğu bir çalışmanın favicona dönüştürülmüş halidir. Site url sinin hemen başlangıcında görebilirsiniz.


Peki Favicon Nasıl Yapılır ?

Favicon ya da favori ikon yapmak için çok sayıda online favicon yapmakla ilgili web sitesi var. Bu web siteleri aracılığıyla 1-2 harften oluşan kendi faviconunuzu tasarlayabileceğiniz gibi dilerseniz mevcut bir logo ya da resmi favicon olarak düzenleyebilirsiniz. Favicon siteleri için arama motorlarında arama yaparak çok sayıda ücretsiz web sitesi bulabilirsiniz.

Favicon siteye nasıl eklenir ?Kendi web siteniz için favicon oluşturduğunuzda .ico uzantılı olacaktır. Oluşturmuş olduğunuz faviconu ftp ile yükledikten sonra, yukarıdaki kodla sitenize ekleyebilirsiniz. Burada yazan favicon.ico yerine oluşturduğunuz dosya ismini yazmanız gerektiğini unutmayınız.


Blogger'a favicon eklemek istiyorsanız aslında çok pratik birkaç adımla faviconunuzu ekleyebilirsiniz. Bunun için favicon simgenizi yukarıdaki gibi oluşturduktan sonra blogger yönetim panelinizden soldaki menüden yerleşime tıkladıktan sonra sol üstte yer alan Sık kullanılan simge kısmına tıklayarak pop-up açılan ekranda gözat diyerek oluşturduğunuz favicon dosyasını eklemeniz yeterli..

WordPress için de aslında durum çok farklı değil, WordPress favicon eklentisi için bloggerdakine benzer şekilde eklenti ile aynı plugins klasörünün içine dosyayı ekledikten sonra yönetim panelinden etkinleştirmeniz yeterlidir.

Bu anlamda Blogger ve WordPress için yukarıdaki kodlarla uğraşmaya gerek kalmamaktadır.


Bir web sitesinde favicon olması ne sağlar sorusuna gelecek olursak, SEO'ya şu anda belki doğrudan etkisi olmasa da favicona sahip web sitelerinin kullanıcıların hafızalarında daha kalıcı olması ve ciddi anlamda olumlu etki bırakması web siteleri açısından avantajlıdır.

Ayrıca bu tür web sitelerinin sık kullanılanlara eklenmesi durumunda da yine favicon ile birlikte görüntülenmesi bu web sitesine prestij açısından olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu anlamda SEO açısından dolaylı bir etkiye sahiptir diyebiliriz.

 

0 yorum:

Yorum Gönder