13 Şubat 2016 Cumartesi

İnternette Güvenli Alışverişin İpuçları!


İnternetten yapılan alışverişler güvenli mi ? İnternette güvenli alışveriş için neler yapmalıyım ? Hangi tür alışveriş sitelerine güvenmek gerekir ? İnternetten alışverişte nelere dikkat etmeliyiz ?

Evet, hemen herkes internetten güvenli alışveriş yapmak için bu soruların cevabını arıyor. Şimdi gelin internette güvenli alışveriş için nelere dikkat etmemiz gerekiyor, beraber konuyu ele alalım.

Günümüzde internetin her geçen gün inanılmaz hızda ilerlemesi ile birlikte artan e-ticaret işlemleri yukarıdaki soruları daha da çok irdelememizi adeta zorunlu hale getiriyor.

İnternette Güvenli Alışveriş


İnternette güvenli alışveriş için dikkat edilmesi gerekenleri sıralayacak olursak;

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki genellikle çok iyi bilinen, yıllardır internette var olan alışveriş sitelerinin diğerlerine göre daha güvenilir olduğu bir gerçektir.  İyi bilinen ve yıllardır internette var olan güvenilir sitelerden alışveriş yaparken bile kesinlikle dikkat etmemiz gereken noktalar elbette önemlidir.


SSL Sertifikası

Bunlardan ilki, alışveriş sitesinin url adresinin http:// ile mi https:// ile mi başladığı, burada https:// ile başladığını kontrol etmeniz ve buna göre işlemlerinize devam etmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir. İşlem yani ödeme yapmak istediğiniz ekranda özellikle bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir. SSL Sertifikası verinin sağlıklı olarak aktarılmasını sağladığından, SSL sertifikası kullanmayan web sitelerinden alışveriş yapmamanızı öneririm.

Güvenli Alışveriş

Yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan örnek url adreslerine dikkat ederseniz sistem bu web sitelerinin güvenilir olduğunu adres alanını yeşil renkte göstererek belirtiyor. Tıpkı yukarıda görüntülenen ekran görüntüsündeki gibi örneğin ödeme ekranı gibi kritik ekranlarda güvenilir adresler yeşil renkte görüntülenecektir.


Bilgisayar ve Antivirüs

Güvenilir sitelerden güvenilir bağlantılarla alışverişimize başlamadan önce bu web sitelerine dışarıdan, örneğin internet kafe gibi çoklu kullanımın olduğu yerlerden bağlanarak işlem yapmamalıyız. Bu gibi işlemlerimiz için sürekli kullandığımız ev bilgisayarımız gibi bilgisayarlarımızı kullanmak en doğru yoldur.

Bu işlemler için kullanacağımız bilgisayarımızda aktif çalışan bir virüs programının olduğundan emin olmalıyız. Aksi halde tatsız durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri

Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin telefon ve adres bilgilerinin olmasına, müşteri hizmetleri sisteminin olmasına yani telefon ya da e-posta ile rahatça iletişim kurulabileceğiniz bir yapısının olmasına dikkat etmelisiniz.

Alternatif Ödeme

Alışverişlerinizde mümkün olduğunda EFT/Havale ile ödeme yapmayı tercih etmelisiniz. Böylelikle alışveriş sitesi ile sistem bağlantısız ödeme yaparak riski büyük ölçüde gidermiş olursunuz.

Sanalkart Kullanımı

Ödemelerinizi kredi kartınız ile yapacaksanız sanalkart kullanmanız güvenliğiniz için önemlidir. Sanalkartınızı bankanız internet sitesinden oluşturabilirsiniz. Sanalkart ile gerçek kredi kartı bilgilerinizi korumuş olursunuz ve belirlediğiniz limit dahilinde alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


3D Secure Kullanımı

Alışveriş yaptığınız site 3D Secure kullanımı sunuyorsa mutlaka kullanınız. Böylelikle alışverişinizi gerçekleştirirken sistem sizi online olarak bankanıza yönlendirir ve telefonunuza gelen kısa mesaj onay kodu ile işleminizi tamamlamış olursunuz.

Fiyat Oranları

Son olarak fiyat konusuna değinmek gerekirse, ürün fiyatları normalden çok aşağıya satılıyorsa güvenmeyin. Bu durumda belirtilen ürünler orijinal olmayabilir ya da ürünün adresinize gönderilmemesi gibi çok daha olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bütün bunlarla birlikte alışverişinizi tamamlamadan önce; toplam tutar, kargo ücreti, küçük yazılmış maddeler gibi alanları dikkatlice incelememiz, ileride bir takım sürprizlerle karşılaşmamamız için önemlidir.


İnternette güvenli alışveriş konusunda temel konulara değindiğim bu yazıda yer alan maddelerle birlikte elbette güvenli alışveriş konusunda çok sayıda dikkat edilmesi gereken bu gibi maddeler sıralanabilir. Ancak temel anlamda yukarıdaki maddelere dikkat etmemiz büyük oranda riski azaltmış olacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder