15 Şubat 2016 Pazartesi

Sağlığınız için Klavye Temizliğine Dikkat!


Ellerimizin her gün temas ettiği ve günümüz dünyasında vazgeçilmez konuma gelen, kimi zaman işimizle ilgili, kimi zamansa vakit geçirmek için sürekli dokunduğumuz klavyelerimizin temizliğine ne kadar dikkat ediyoruz ?


Klavye temizliği

Sabahın erken saatlerinde ofiste iş başı yapıp, sabah çayımızı yudumlarken beraberinde tükettiğimiz poğaçalardan önce dokunduğumuz, bununla birlikte ellerimizi sık sık temizlesek de tekrar tekrar dokunduğumuz klavyelerimizin durumunu hiç düşünüyor muyuz ?

Yapılan araştırmalara göre ciddi oranda mikrop-virüs barındırabilen klavyelerimizin temizliğine dikkat etmemek önemli riskleri de beraberinde getiriyor. Bu nedenle klavye temizliği çok büyük önem arz ediyor.

Peki klavyelerimizi nasıl temizleyebiliriz ?

Dizüstü bilgisayarlarda yer alan bütünleşik klavyelerle, masaüstü bilgisayarlarımız için kullandığımız harici klavyeler için elbette farklı temizleme yöntemleri bulunuyor. Genellikle masaüstü, kimi zaman da dizüstü bilgisayarlarımızda kullandığımız ve bilgisayardan ayrı bulunan harici klavyelerimizi temizlemek için küçük kulak temizleme çubuklarını kullanabiliriz. Bu çubuklar klavye temizliği için tuşların arasına rahatça ulaşabilmesi nedeniyle gayet kullanışlıdır. Bu tür harici klavye temizliğini, klavyemizin hemen arka kısmında bulunan vidaları çıkararak, tuşları slikon yapının da kaldırılması ile tamamen yerinden çıkararak gerçekleştirebiliriz. Bu durumda klavye tuşlarını çıkarmadan cep telefonumuzla fotoğrafını çekebiliriz ya da internetten aynı marka ve modelde klavye görüntüsünü bulduktan sonra tuşları çıkarabiliriz. Aksi halde klavyemizi eski haline getirirken tuşların yanlış yere takılması gibi sorunlarla karşılaşabiliriz.

Harici klavye dışında dizüstü bilgisayar klavyelerimizi temizlerken de aynı şekilde pamuklu kulak temizleme çubuklarından faydalanabiliriz. Bununla birlikte mikro fiber bir bezle plastik yüzey temizleyici de kullanılarak her iki tür klavye temizlenebilir.

Bütün bunlara özellikle de tuşların sökülerek temizlenmesine vakit bulamamakta iseniz, klavye temizlemenin en kolay yollarından olan klavyeyi ters çevirerek hafifçe vurarak ve sallayarak klavye tuşları arasına daha önce yerleşmiş olan küçük parça halindeki pislikleri klavyeden ayırabilirsiniz. Bu işlem sonrası çok az vaktinizi alacak işlem olan, peçeteye kolonya dökerek klavyenizi yüzeysel olarak temizleyebilirsiniz. Böylelikle kolonyada yer alan alkolle birlikte klavyenizdeki görünmeyen riskleri en aza indirebilirsiniz.

Sağlığımız için klavye temizliğine önem göstermeli ve en azından her zaman yakınımızda bulunan ıslak mendil gibi bir ürünle belirli aralıklarla klavyelerimizin temizliğini sağlamalıyız.

Başka bir yazıda buluşmak dileklerimle, bu yazımı tamamladığıma göre ben de birazdan klavyemi temizleyebilirim..

Kalın sağlıcakla..

0 yorum:

Yorum Gönder