25 Mart 2016 Cuma

4,5G Nedir, Ne Sağlar ? Sim Kartınız 4,5G Uyumlu mu ?

 

4,5G Nedir,  Ne Sağlar ? Sim Kartınız 4,5G ile Uyumlu mu ? 4,5G ile Hayatımızda Ne Değişecek ? 4,5G Ne Zaman Çıkacak ?

4,5G Nedir ?
 
4,5G teknolojisini son zamanlarda daha da artan reklamlar ile birlikte sıkça duyar olduk. Epeyce yoğunlaşan tanıtımlar ile televizyon, gazete ve internet gibi mecralarda adından sıkça bahsettiren 4,5G nedir ? Sıkça duyduğumuz 4,5G teknolojisi ile birlikte hayatımızda neler değişecek, 4,5G teknolojisi bize neler sağlayacak, sim kartımız 4,5G ile uyumlu mu ?
 

Aslına bakarsanız 2011'den itibaren hayatımızda olan klasik 4G'nin yanında gelişmiş ülkelerde 5G için çalışmalar devam ediyor. 3G ile de geç tanışan ülkemiz, 3G teknolojisinin ne kadar geliştirilse bile hızının 4G ve 5G hızına ulaşamayacak olması nedeniyle 4,5G'ye merhaba diyor.

Peki 4,5G Nedir ?

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren 4,5G teknolojisi; daha yüksek mobil internet hızı, daha fazla data kapasitesi sunan ve gecikme süresi düşük olan telekominikasyon hizmetidir denilebilir.

Bir süre önce 4G mi 5G mi ? Soruları ile teknoloji gündeminde öne çıkan haberler ise 4,5G açıklaması ile sonunda netleşmiş oldu.

Konuyla ilgili mobil altyapı hizmeti sunan firmaların 4G teknolojisi diye adlandırdığı bu sistem Huawei gibi üreticilerce 4,5G olarak adlandırıldı.

2011'den itibaren hayatımızda olan 4G'de bilindiği üzere 100 Mpbs olan hız ise, LTE Advanced ya da diğer ismiyle 4,5G'de ise 300 Mbps.


4,5G ile Ne Değişecek ?

4,5G teknolojisi ile mobil bağlantı hızımız önemli oranda artmış olacak. Yüksek kalitede bir videoyu indirme hızımızın artmasının yanında, film ya da tv izlerken yaşanan donmalar ve gecikmeler ise bir hayli azalmış olacak. Önceleri dakikalarca süren bir dosya indirme işlemi böylelikle saniyeler içerisinde tamamlanacak.

4,5G ile mobil cihazlardan yüksek kalitede video oynatma ile birlikte, bulut servislerinden sağlık, eğitim ve iş hayatı ile ilgili birçok farklı sektörde önemli gelişmeler yaşanacak.

Şirketler ve çalışanlar, işyeri dışında ihtiyacı olan bilgilere çok daha kolay ulaşacak ve 4,5G ile daha verimli çalışacak.

Bütün bunlarla birlikte 4,5G hızı ile nesnelerin interneti (Makineler arası iletişim - IOT) ve bulut bilişim gerçek potansiyelini gösterebilecek. Akıllı ev ve şehir altyapıları konusunda çok daha verimli kullanımlar sağlanacak.


4,5G Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak ?

4,5G planlamalara göre 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kullanıma açılacak. Bu tarih öncesi hizmet almış olduğunuz operatör servisinden sim kartınızın 4,5G uyumlu olup olmadığı bilgisine ulaşabilir ve 4,5G uyumlu değilse uyumlu sim kartı ile eski kartınızı değiştirebilirsiniz. Ancak 4,5G teknolojisi için yalnızca sim kart değil kullanmış olduğunuz mobil cihazınızın da 4,5G uyumlu olması gerekiyor.

4,5G şartnamesi ile birlikte kapsama alanı da genişleyecek ve 8 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun %95'i kapsama alanına dahil olacak. Bunun yanı sıra tünele giriyorum sesin gitti durumları da artık geçerli bir bahane olmayacak.

0 yorum:

Yorum Gönder