10 Nisan 2016 Pazar

3D Yazıcı ile Organ Üretimi Çalışmaları Hızla İlerliyor...


Gelişen teknoloji ile birlikte iyiden iyiye hayatımıza girmeye başlayan 3D yazıcılar her geçen gün yeni gelişmelerle karşımıza çıkıyor. 3D yazıcı konusunda ileri seviyelerde olan ülkeler yalnızca tüketim ürünleri değil, medikal ve tıp gibi alanlarda da çalışmalarını hızlandırıyor.

3D yazıcı ile üretilen; tablet ilaç, ortopedik tabanlık, şarj cihazları, dokuma ayakkabılar ve 3D yazıcı ile üretilen nesnelere ek olarak üretilen organ çalışmaları da yeni denemelerle devam ediyor.

3D Protez

Farklı alanlarda çok sayıda ürünün üretimi yapılan 3D yazıcı ile bir süre önce yapay organ üretimi yapılmıştı. Ancak 3D ile üretilen yapay organlar insan vücudunda tam anlamıyla kullanım aşamasına henüz gelememişti. 3D yazıcılar ile en çok denenen organlar ise kıkırdak doku üretimi, ancak bu kez kıkırdak doku ile birlikte canlı organ sınıfında sayılabilecek kulak, kemik ve kas üretildi. Öncekilerden farklı olarak üretilen bu son organ yapıları ise fareye nakledildi.

3D ile önceleri üretilen organlardan farklı olarak üretilen şimdiki dokuların diğerlerinden farklı yanı canlı birer doku olması. Son olarak üretilen ve bu defa fareye nakledilen kemik, kas ve kıkırdak doku örnekleri için çalışmalar bakalım ilerleyen aşamalarda bizlere neler gösterecek.

0 yorum:

Yorum Gönder