24 Nisan 2016 Pazar

Takas ile Eve Dönüşen Küçük Kırmızı Ataç Yarışma Sorusu Oldu !

Küçük bir atacın ev ile takasını duymuş muydunuz, küçük kırmızı bir ataç evle nasıl takas edilir, sizce mümkün mü ?


ataçlar

İnternetin gücü konusunda laf açıldığında bol bol tartıştığımız ve tartışmaktan keyif aldığımız ortadayken, tam da bu noktada blog yazmanın aslında nelere kadir olacağının somut bir göstergesi başlıktaki durum. 


Evde tek başına otururken ancak denk gelirse izlediğim, fakat aile bireyleri ile birlikteyken yüksek ihtimalle beraber izlediğimiz kim milyoner olmak yarışmasını bu hafta da takip etme fırsatım oldu. Genellikle istisnai durumlar haricinde ilk soruların çerez diyeceğimiz sorulardan oluştuğu yarışmada aşamalar ilerledikçe gayet keyifli sorular da çıkmıyor değil karşımıza...

İşte hal böyleyken 18 yaşındaki başarılı yarışmacının karşısına şöyle bir soru geldi;

Bir Kanadalı blog açıp bir ataç karşılığı aldığı tükenmez kalemle başlattığı takas işleminde 1 yıl ve 14 takas sonunda ne almıştır ?

a) Otomobil

b) Ev

c) Uçak

d) Ada

Evet, soru tam da bu şekilde ! Bu takas nasıl sonuçlanmış olmalı ?


Ne yalan söyleyeyim benim gibi; lüzumlu/lüzumsuz bilgi peşinde koşan ve çok okuyan (gerçekten öyle) biri bile daha önce bu olayı duymamıştı.

Kendimi yarışmacının yerine koyarak düşünmeye başladım, küçük bir ataç evrile evrile nereye kadar dönüşebilirdi ki!

Kendimce 2 şıkka indirdim seçenekleri, mantıklı olarak düşünmek gerekirse küçük bir atacın 1 yıl içerisinde 14 takasla otomobil ya da eve dönüşmesi beklenebilir. Bu iki seçenek üzerinde biraz daha düşündüm bir süre...

Yarışmacı henüz cevaplandırmamıştı soruyu ve bu süre içerisinde en mantıklı cevabı seçmem gerekirse; doğru cevabın otomobil olacağını ancak içimdeki hissi dinlemem gerekirse ev seçeneğinin doğruluğunu düşündüm. Diğer seçeneklerde yer alan uçak ve ada ise çok uzak ihtimaller olarak geldi bana, imkansız olmasa da...

Yarışmacı ise tercihini d) Ada olarak kullandı ancak doğru cevap b) Ev olarak yandı!

ataç takası
Bu soru bana büyük keyif verdi ve hemen sorudaki olayın nasıl yaşandığını araştırmaya koyuldum. Soruda yer alan olay kahramanının açmış olduğu blog sayfasını buldum ve olayı olay kahramanının anlattıklarından okudum. Bu zamana kadar bu ilginç olaya rastlamamış olmam beni şaşırttı.

Yazımın başında da belirttiğim gibi internetin ve internet özelinde blog yazmanın ne derece büyük etkileri olduğunu somut bir şekilde bir kez daha gördüm!

Gelelim soruda yer alan olaya; 

Kanadalı Kyle Macdonald değiş-tokuş yöntemi ile elindeki küçük kırmızı atacını açmış olduğu blog sayfasında yayınlar ve bu küçük kırmızı ataç karşılığında takas yapacak başka bir ürün arar.

Bir süre sonra ilk takasını yapar ve ataç ile balık şeklindeki bir kalemi değişir. Bu değiş-tokuş işleminden sonra ise balık şeklindeki kaleminin ilanını yayımlar bu kez sayfasında.

Balık şeklindeki kalemi ise kapı tokmağı ile takas eder. Takas işlemi devam edip gitmektedir...

Bu değiş-tokuş işlemleri burada yazdığım gibi zahmetsiz gerçekleşmiyordu tabi ki, takas işlemleri bulunduğu yerdeki değiş-tokuşlardan ibaret değildi ve takas işlemleri için farklı yerleşim yerlerine de yolculuk etmekteydi...

Kapı tokmağını ise portatif bir ocak (mangal) ile değiştirdi, mangalı ise California'ya giderek jeneratörle değiştirdi.

Jeneratöre karşılık olarak da "hazır parti paketi" aldı ve boş bira fıçısı ile bu fıçıyı istediği marka bira ile doldurmak için pakette yer alan alışveriş çeki sahibi oldu.

Bu paketi de radyo programcısı ile takas etti ve karşılığında motorlu kar kızağı ile değişti. Aynı hafta motorlu kar kızağını da 2 kişilik bir seyahat ile takas etti.

Bu 2 kişilik seyahatini (İngiliz Columbia'sı ) vererek küçük bir karavan sahibi oldu. Tabiki takas burada sona ermedi. :)

Küçük karavana karşılık bir müzik stüdyosundan albüm kontratı aldı ve kontratı ise Jody Gnant’e Phoenix’te 1 yıllık kiraya karşılık verdi.

1 yıllık kiraya karşılık yok artık denilecek bir durum gibi görünse de; Rock müziğin büyükbabası kabul edilen Alice Cooper  ile bir öğleden sonrasına tamam dedi.

Bu hakkını da bir fotoğrafçıya devreden Kyle Macdonald, karşılığında; KISS grubunun motorlu bir kar küresini aldı.

Başarılı takas işlemlerine devam eden Kyle MacDonald, motorlu kar küresini de Corbin Bernsen adında bir yapımcıya vererek karşılığında “Donna on Demand” adındaki filmde bir rol aldı.

Bu role karşılık ise son olarak, temmuz 2006'da 2 katlı bir köy evi alarak son değiş-tokuş işlemini gerçekleştirdi ve böylelikle kırmızı küçük bir atacı eve dönüştürerek, eşine çok zor rastlanır bir takas yaparak hem ev sahibi hem de dünya çapında bir ün yapmış oldu.

Yukarıda anlattıklarıma ek olarak sizler de ayrıntılı bilgiye olayın kahramanının açmış olduğu; http://oneredpaperclip.blogspot.com blog adresine tıklayarak ulaşabilirsiniz...


1 yorum:

  1. Gayet keyifli bir yazı olmuş, adam atacı eve dönüştürmüş büyük başarı ne demeli...

    YanıtlaSil