29 Mayıs 2016 Pazar

DoFollow ile NoFollow Linklerin SEO Durumuna Etkileri


Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere bu yazımla; SEO için önemli bir yere sahip olan dofollow ve nofollow linklerin ne anlama geldikleri, SEO açısından durumları ve ikisi arasındaki farklarla ilgili bilgiler vereceğim.

Öncelikle gelin beraber dofollow ve nofollow linklerin ne anlama geldiğine bir göz atalım.

Biliyoruz ki hemen her site/blog, içeriklerinde bir takım linklere yer vermektedir. Bunun bir çok amacı olabilir. Blog içerisinde kendi sayfasına linkler vererek zengin indexleme, farklı bir siteye link vererek link satışı ya da kaynak gösterme ve bilgi amaçlı link çıkışları bunlardan bazılarıdır.

Backlink almak

Gelelim link türlerine;


Dofollow Link Nedir ?

DoFollow Link; biraz ingilizcesi olanların isminden de kolayca anlayacağı üzere, takip edilen link anlamına gelir. Bu tür linklere yer vermemiz durumunda bu bağlantıyı takip ediyorum olarak işaretlenmiş sayılır ve sitemize gelen arama motoru botları sitemiz üzerinden bu linkleri önemser ve o siteleri de ziyaret eder şeklinde kısaca açıklayabiliriz.

Link için girmiş olduğumuz koda ek olarak herhangi bir şey yazmamış isek, bu dofollow link özelliği taşır.

DoFollow Linke örnek;  
Nofollow Link Nedir ?

NoFollow Link de yine adından anlaşılacağı üzere takip edilmeyen ( -NO- Follow ) link anlamına gelir ve sitemize gelen arama motoru botları bu linklerde nofollow (takip) özelliği olmadığından bu linkleri dikkate almaz. İşte bu nedenle başka sitelerden backlink alırken, bu linklerin nofollow mu yoksa dofollow mu olduğu çok önemlidir.

NoFollow link çıkışı yaparken kod içerisinde yer alan "rel=" kısmı aşağıdaki gibi nofollow şeklinde olmalıdır.

NoFollow Linke örnek;Her iki durumda da linkin görüntüsü birebir aynıdır. Yukarıdaki kodlar aerdogan.net olarak görüntülenir.


0 yorum:

Yorum Gönder