16 Mayıs 2016 Pazartesi

Fintech Girişimleri Hızla Yükseliyor!


Girişimcilik, gelişen teknoloji ile birlikte farklı yeni alanlarda ilerlemesini hızla sürdürüyor. İnternetin yaygınlaşması ve hızlanması ile birlikte hem internet girişimleri hem de mobil alandaki yüzlerce uygulama girişimcilere yeni fırsatlar sunuyor.

Fintech 

Son zamanlarda en çok konuşulan girişimlerden bir diğeri ise fintech. Gelişen teknoloji ile birlikte finansal hizmetlerin daha hızlı ve pratik olarak sağlanması diye tanımlayabileceğimiz Fintech, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla yükseliyor.

Gelinen noktada bankacılık sektörünü, mobil şube ve internet şubesi hizmetlerini geçtiğimiz yıllarla kıyaslayacak olursak bu hızlı değişim açıkça kendisini gösteriyor...

Türkiye'de Fintech açısından en önemli konulardan biri ise bu alandaki ekosistem oyuncularını bir araya getiren bir oluşumun olmaması. Bu anlamda "Fintech İstanbul" oluşumu bu eksikliği gidermeyi ve bu alanda ciddi ilerlemeleri hedefliyor.

Start Up Dergisi Mayıs sayısında yer alan bilgiye göre; BKM'nin (Bankalararası Kart Merkezi) desteklediği "Fintech İstanbul" oluşumu yeni gelişmeye başlayan Türkiye finansal teknolojiler girişimcilik ekosisteminin sağlıklı büyümesi için gereken tüm yapı taşlarını bir arada toplamayı amaçlıyor.

Fintech İstanbul; eğitim, girişim, veri analiz konularında uzman ve bu alanlara gönül vermiş kişilerle birlikte, fintech ile ilgili çok sayıda hizmetle bu alanda ekosistemin oluşması adına önemli işlere imza atıyor ve buluşma noktası anlamında hizmetler de üretmiş oluyor.

Yine haberde yer alan bilgilere göre; BKM, uluslararası alanda yaptığı işbirlikleri ile birlikte kullanıcıları yeni teknolojiler ve ödeme sistemleri ile buluşturuyor.

Aynı haberde yer alan bilgilerden bazıları ise şöyle; Türkiye'de 200'ün üzerinde Fintech girişimi mevcut. Bu alanda İngiltere ve ABD'de girişimci sayısı ise 4 bini buluyor. Türkiye'de Fintech hacmi ise her yıl yüzde 20 büyüyor!

Türkiye'de fintech yatırımları ise 15,8 milyon doları aşmış durumda...


0 yorum:

Yorum Gönder