29 Mayıs 2016 Pazar

Kısa Link Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar ?


Kısa link nedir, kısa link nasıl yapılır, kısa link ne işe yarar, link kısaltma servisleri, kısa link tıklama, kısa link ile para kazanmak, short url link...


Yukarıda yer alan aramalar uzayıp gidiyor. Evet bu yazımda sizlere kısa link ya da link kısaltma ile ilgili bilgiler vereceğim. 

Özellikle sosyal medyada haber sitelerinin paylaştıkları içeriklere ait linkler karşımıza kısa linkler olarak çokça çıkmakta ve hepimizin dikkatini çekmektedir.


Kısa Link Nedir ?

Kısa Link Nedir ? 

Kısa link hemen hepimizin bildiği üzere bir web sitesine ait linkin uzun ve hoş görünmeyen link karakterlerinin kısaltılmış biçimidir.

Kısa Link Nasıl Yapılır ?

Kısa link yapmak için aslında çok sayıda link kısaltma servisi mevcuttur. Google'da küçük bir arama yaparak, link kısaltma sitelerini listeleyebilirsiniz.

Benim bunlardan önereceğim servis ise, Google link kısaltma servisidir. Google link kısaltma servisine; https://goo.gl bağlantısına tıklayarak kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

Google link kısaltma servisini kullanmak için üye olmak ya da üye bilgilerinizle siteye girmek zorunda değilsiniz. Üye bilgileri ile siteye girmeden de kısa link servisinden faydalanabilirsiniz ancak o linkle ilgili istatistiklere ulaşamazsınız. Bu nedenle google hesabınızla oturum açtıktan sonra link kısaltma işini yapmak çok daha avantajlıdır. Böylelikle önceden kısaltmış olduğunuz linkleri çok sonraları görüntüleyebilir, bu linklerin almış olduğu ziyaretçi istatistiklerine; ziyaretçilerin tarayıcı bilgileri, hangi site üzerinden geldikleri, konum/ülke bilgileri, ziyaret tarihi ve zamanı vb. gibi detay bilgilerine erişebilirsiniz.

Google kısa linklerine örnek olarak aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz;


" Fintech Girişimleri Hızla Yükseliyor! " Başlıklı yazının normal linki;

http://www.aerdogan.net/2016/05/fintech-girisimleri-hizla-yukseliyor.html 

Aynı yazının kısa linki;

http://goo.gl/j3dV6m 

Kısa Link Ne İşe Yarar, Neden Kullanılır ?


Bir çok yerde karşımıza sıkça çıkan kısa linklerin kullanılmasının farklı nedenleri bulunmaktadır.

Kısa link kullanılmasının başlıca nedenleri;

  • Özet ve temiz bir görünüm yakalamak,
  • Sosyal Medyada profesyonel bir izlenime sahip olmak,
  • Paylaşılan içeriklerin ziyaretçi istatistiklerini gözlemlemek,
  • Kimi link kısaltma servisleri üzerinden "tık" başına para kazanmak,
  • Her ne kadar twitter kendisi kısaltsa da belli karakter sayısına sahip twitter üzerindeki paylaşım ve görünümü iyileştirmek,
  • Bazı tanıtım ve kampanyaların verimliliğini ölçmek...
Aslında yukarıda sayılanlara ek olarak çok farklı amaçlar da sayılabilir. Genel olarak bu yazımda sizlere özetle; kısa link nedir, kısa link nasıl yapılır, kısa link ne işe yarar gibi sorulara cevap vermeyi amaçladım. 

Yeni konu ve yazılarda görüşmek ümidiyle,
Saygılarımla...


0 yorum:

Yorum Gönder