8 Mayıs 2016 Pazar

Ne Tür Bir İş Kurmalı!


Geçtiğimiz günlerde bir hafta sonu akşam saatlerinde telefonum çaldı...

Uzun zamandır; iş, güç, yoğunluk falan derken yüz yüze görüşemediğimiz bir arkadaşımın aradığını gördüm ve hemen telefonu açarak konuşmaya başladım.

Epeyce uzun süredir yüz yüze görüşemeyişimizin yanısıra, zaman zaman internetten yazıştığımızdan olsa gerek koyu bir sohbete başladık, anlaşılan anlatacağı çok şey vardı görüşmeyeli ve İstanbul'dan birkaç günlüğüne geldiğini söyledi.

2 saat sonrasına dışarıda bir yerde görüşmek üzere randevulaştık.

Sohbet Etmek

Saat akşam 20.00'a geliyordu ki randevulaştığımız yerde buluştuk ve başladık muhabbetin belini kırmaya.. Uzun süre farklı sektörlerde başarılı işler çıkaran arkadaşımla eski günleri yad ettikten sonra konu iş kurma, girişimcilik gibi mevzulara geldi.

''Aslına bakarsan hem eski günleri yad ederiz hem de senin gibi dostlarımın bir konuda fikirlerini almak istiyorum, işle ilgili bazı düşüncelerim var.'' dedi düşünceli düşünceli...

Sadede geldik ve arkadaşımın İstanbul'da bir mekanı devralacağını öğrendim. Uzun yıllar farklı sektörlerde ciddi başarılara imza atmış birinin, kapsamlı iş planı var mıdır diye sormam saçma olur diye düşünürken konu konuyu açtı ve bu soruyu yönelttim, aldığım cevap çok şaşırtıcı oldu. İş planı ve kapsamlı bir analiz, hiçbir şey hazırlamamış!

Önce kendisine, bu kadar farklı işlerde başarılı deneyimleri olan birinin bu gibi araştırma ve hazırlıkları yapmamasının beni ne derece şaşırttığından bahsettim. Aslında bu soruyu sormaya bile çekindiğimi de ekledim.

Yapmayı düşündüğü işle ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için farklı sorular yönelttim. Aldığım cevaplar; hayatın belli dönemlerinde zaman zaman herkesin girdiği yılgınlık ve türbülansa dairdi. Açmayı düşündüğü mekanın yerini tarif etti ve başkasından devralacağını söyledi. Bahsettiği mekanla ilgili birkaç bilgi verdim şaşırdı. Devralmayı düşündüğü yeri biliyordum.

İş kurmakla ilgili temel prensiplerimden bahsettim ve ekledim: İnsan bir iş kurmayı planlıyorsa, 2 yoldan birisini seçmeli; ya daha önce kimsenin yapmadığı bir işi yapmalı - ki bu imkansız olmasa da çok zor - ya da herkesin yaptığı bir işi çok farklı şekilde yapabilmeli...

Konu açıldığında işinden istifa ederek mekan açmayı sıkı sıkıya kafasına koymuş olan arkadaşımı mantıklı sorulara verdiği mantıksız cevaplar ile ikna etmeyi başardım. Mühendis kafası ile iş kurmak ve yönetmeyi sadece mekanik bir şekilde değerlendiren arkadaşıma fotoğrafın genelini gösterdim.

Günlük ve aylık ortalama gelir ve giderleri yazdık kaba taslak ve durum hiç de iyi değildi..
Böylelikle İstanbul gibi bir yerde, hiçbir albenisi olmayan ve kapatılmak üzere olan yeri devralarak açmayı düşündüğü mekanın kendisi için ne büyük risklerle dolu olduğunu, özetle tabloyu net bir şekilde görmüş oldu. Üstelik devraldığında, sıradan bir işi farklılaştırmak gibi bir fikri de yoktu.

Şimdi gel gelelim bu yazıyı neden yazdım. Yukarıda özetle anlattığım olayın üzerinden yaklaşık 10 gün kadar geçmiş olmalı ki telefonum çaldı arayan arkadaşımdı, bahsettiği mekan kapatılmış ve o büyük pencerelerinden birine kocaman KİRALIK yazısı asılmış. Çevreden bazı kişilerle görüşüp vazgeçtiği durumu ve kendisini bu durumdan vazgeçiren beni anlatınca; o arkadaşına sahip çık öyle insanları hayatından sakın ha çıkarma şeklinde tavsiyeler almış.

İyi bir işi ve geliri varken büyük risklere girerek, maceraya atılmamak gerektiğini iyice kafasına yerleştiren arkadaşımdan şimdi teşekkür üstüne teşekkür sözleri duyuyorum. Umarım ileride iyi bildiğin, kendi alanında, getirisi yüksek sıradışı bir işle ya da herkesin yaptığı bir işe inovatif bir yaklaşımla yenilikler katarak kendi işini kurma fırsatı da yakalarsın arkadaşım.

Unutmamak gerekir ki; hayatta eksi almamak da bir artı...


0 yorum:

Yorum Gönder