31 Mayıs 2016 Salı

Sosyal Medya Diyetini Duydunuz Mu ?


Karatay diyeti, İsveç diyeti, dukan diyeti... derken şimdi ise sosyal medya diyetini duymaya başlar olduk...

Son zamanlarda artan teknoloji ve mobil cihazların yaygınlaşması ile birlikte 7'den 70'e hemen herkes, sosyal ağların sıkı bağımlısı oldu. Bu bağımlılık kimi insanlarda öylesine ileri bir seviyeye ulaştı ki sabah uyanır uyanmaz cep telefonundan mobil uygulamalar ile sosyal medya hesaplarına bakan ve gündelik koşuşturma ile birlikte akşam yatağında elinde telefonuyla uyuya kalan insanların sayısı günden güne önemli oranda artar hale geldi.

sosyal medya
Sosyal Medya Diyeti

Teknolojiyi kullanan değil, teknolojinin kullandığı insanlar olarak özetleyebileceğimiz bu tür insanlar, günün hareketli saatlerinde dahi; paylaşımıma yorum yazılmış mı, ne kadar beğeni almışım, kim neler paylaşmış ? gibi sorulara takılarak adeta hayatlarını mobil cihazların içinde yaşar hale geldiler.

İşte bu gibi nedenler dolayısıyla yeni bir diyet ismi ortaya çıkıverdi; Sosyal Medya Diyeti!
Sosyal Medya Diyeti; özetle en az 48 saat boyunca bütün bu sosyal ağlardan uzak kalma olarak tarif ediliyor.

Sosyal Medya Diyetine başlayanlar ilk etapta sosyal ağlara takılmadıklarından çok şey kaçırıyorum hissine kapılmaktalar, ancak bu durum tam tersine işliyor. Sosyal ağlara odaklanan kişiler aslında bu bağımlılıklarından uzaklaşmaya başladıklarında gerçek dünyada kaçırdıklarını görme imkanına sahip oluyor.

Bu durumu 5 aylık kısa dönem askerlik yaptığım dönemde ilk 1 ay deneyimlemiştim. Acemi birliğimde iken sosyal medya bir tarafa, cep telefonu dahi kullanmamıştım, bu açıdan baktığımda aslında benim deneyimlediğim olay sosyal medya diyeti değil, mobil cihaz diyetiydi desem daha doğru olabilir. :))

O dönemde o kadar rahat ve mutlu olmuştum ki anlatması neredeyse imkansız, şimdilerde iş ve hayat şartları gereği yeniden mobil cihazlar, bilgisayarlar.. vb. hayatımın bir parçası haline geldi.

Aslına bakarsak insan her şeyi dozunda yaşamalı ve teknolojiyi kullanmalı, teknolojinin kullandığı insan olmamalı...

Bakalım yazımın başlangıcında paylaştığım diğer popüler diyet isimleri gibi dillere destan olacak mı sosyal medya diyeti..

Zaman gösterecek..

Kalın sağlıcakla...!


0 yorum:

Yorum Gönder