9 Temmuz 2016 Cumartesi

Aman Dikkat! Dolandırıcıların Yeni Yöntemi!


Geçtiğimiz hafta ofiste telefonla görüşüyordum ki cep telefonumun arandığını gördüm.
Arayan numara hizmet aldığım özel bir bankanın müşteri hizmetlerine ait numaraydı ve telefonda olduğumdan bakamadım.

Aradan 2 dk. geçti ki bu kez 0850 ile başlayan bir numara aradı, biraz önce aradılar ulaşamadılar düşüncesiyle (diğer telefon konuşmam da bitmişti) telefona cevap verdim.

Karşıdaki ses bana; "falanca bankadan arıyoruz, bir konuda müsaitseniz vaktinizi alacağız." dedi.
Pek fazla vaktim yok, kısa ise görüşelim dedim. Peki dediler.

Başladık karşıdaki bayanla konuşmaya, kredi kartıma tanımlı ferdi kaza sigortası varmış süresi bitmek üzereymiş onun için aramışlar güya...

Benim bankanızdan almış olduğum herhangi bir sigorta hizmeti bulunmamakta, neyin süresi bitecek dediğimde ise; " her yıl ücretsiz olarak karşılanıyordu bu yıl ücretli hale getirildi, yıllık bin küsur liralık ferdi kaza sigortasını iptal etmek isterseniz diye ulaştık dedi bu sefer de...
Bir de kredi kartı sözleşmesinin 26. maddesinde yazılıymış mış... (Çevir kazı yanmasın.. )

Tamam iptal edelim onaylıyorum dediğimde ise, güvenlik gerekçesiyle kredi kartı numarama ihtiyaçları olduğundan bahsetti ve kredi kartı numaranızı operatöre yönlendirerek tuşlamanızı sağlayabilirim dedi.

Bilgi Güvenliği


Karşımdaki kişinin iyi niyetli olmadığını bu çelişkili ve saçma isteklerinden anladım, peki operatöre yönlendirin dedim. Kredi kartı numaramı tuşlamak üzere yönlendirdikleri servis açıkken telefonu kapattım. Anında sistem geri arama yaptı, açtım. Size nasıl yardımcı olabilirsiniz falan yine kopuk soru ve cevaplar.. Beni şu nedenlerle aradınız dedim, evet dedi. Kredi kartı numaranızı tuşlamak için operatöre yönlendireyim ya da ben yardımcı olabilirim dedi.

Buyrun sizle görüşelim dedim.

Ahmet Bey, kredi kartı numaranızı alabilir miyim ? dedi.

Alamazsınız, ne amaçla kredi kartı bilgilerimi soruyorsunuz dedim. Yine aynı saçmalık güvenlik gerekçesiyle...

Hanımefendi, kendi kendinizle çelişiyorsunuz, bir kere bankanızdan bana zaman zaman mesajlar geliyor, kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle banka olarak sizlerden talep etmeyiz, biz dahil kimseyle bu bilgilerinizi paylaşmayın diye, ikincisi madem güvenlik amaçlı kredi kartı bilgime ihtiyaç duyuyorsunuz, zaten banka veritabanınızda mevcut.

(Bu konuşmalarımız devam ederken, bir de sadece kredi kartı numaramı istiyorlarmış, parola falan istemiyorlarmış kredi kartı numarasının pek önemli bir şey olmadığı yönünde ikna çalışmalarına başladı kendi çapında...)

Kredi kartı numarası ile güvenlik gerekçesinin ne alakası var, ille de güvenlik gerekçesi derdindeyseniz sistemde kayıtlı bu cep telefonu numarama onay kodu gönderin.... gibi çok sayıda soru ve karşı duruşumdan sonra;

"Ben müşteri hizmetlerini ararım, oradan iptal işlemi gerçekleştiririm." dediğimde ise, bunlar o bankanın genel merkezinden arıyor oldular bu sefer de, tamam genel merkezde benim hatrı sayılır arkadaşlarım var, şimdi onlara doğrudan ulaşacağım ve ayrıca aramış olduğunuz numara ile birlikte bütün bu konuşmalarımızı kendilerine aktaracağım dediğimde telefonu ışık hızı ile kapattılar.

Aradıkları numarayı google üzerinde ufak bir araştırma yaptığımda, çok sayıda şikayet olduğunu ve o numarayı dolandırıcı olarak insanların kaydettiğini gördüm... :))

Bu görüşmeden sonra, o kadar işimin gücümün arasında hemen o bankanın müşteri hizmetlerini arayarak şüpheli işlem bildirimini tuşladım.

Sağ olsunlar epeyce ilgilendiler, aradıkları numarayı ve yaşananları anlattım ve ekledim; Herkes benim kadar bilinçli olamayabilir ya da o anda yoğunluk dolayısıyla aldanabilir, bir de gerçekten bankanın müşteri hizmetlerine ait numaranın beni aramasından 2 dk. sonra bu 0850 ile başlayan numaranın araması da ilginç bir tesadüf...

Müşteri hizmetlerindeki ilgili kişi, öncelikle herhangi bir bilgi paylaşımı yapıp yapmadığımı sordu, hayır herhangi bir bilgi paylaşmadım ancak insanların kandırılmaması ve bankanın adının müşteriler gözünde farklı algılanmaması için sizi aramak istediğimi söyledim.

"Bu numaradan çokça şikayetler oluyor, konu ile ilgili güvenlik konusunda çalışmalar yapılıyor, hassasiyetiniz için çok teşekkür ederiz." dedi ve ayrıca ben telefondayken ilgili birime de bilgi verdi.

Her geçen gün yeni taktikler deneyen dolandırıcılara karşı mümkün olduğunca soğukkanlı ve mantıklı düşünmek gerekiyor.

Unutmayın, hiçbir banka sizi arayarak kredi kartı numaranız ya da parolanız gibi bilgiler sormaz, bu bilgiler zaten kendilerinde mevcut!

Kalın sağlıcakla,


0 yorum:

Yorum Gönder