31 Temmuz 2016 Pazar

İzmir Manisa İki Şehir de Harika!


Herkese Yeniden Merhaba,

Aslında İzmir ve Manisa izlenimlerimi içeren bu yazımı çok daha önceden yazacaktım ki malum o olumsuz olaylar nedeniyle yazamadım.

Öncelikle, Yüce Allah'tan ülkemizi, milletimizi ve devletimizi her türlü kötülüklerden korumasını, bir daha bu ve benzeri olumsuzlukların yaşanmamasını temenni ederim ve ayrıca tüm şehitlerimize rahmet dilerim.

Manisa'dan Bir Kare


Evet, dediğim gibi aslında bu yazıyı çok daha önce yazacaktım.

Türkçe'mizde güzel bir söz vardır; hem ziyaret hem ticaret diye, ben de işle ilgili olarak 13 Temmuz günü İzmir'e uçtum. Bu İzmir'e ilk gidişimdi.

Manisa'da yapacağım eğitim 14-15 Temmuz günlerinde olduğundan 13 Temmuz serbest zamandı benim için ve ilk defa geldiğim İzmir'i doyasıya gezdim.

İzmir Konak Panorama


İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na sabah erken saatlerde indim ve şehri gezmek için havalimanından çıktığınızda ileride hemen karşınızda yer alan duraktan trene geçtim.

Orada tren beklerken ilk tanıştığım kişi de Azerbaycan Karabağlı çıktı.
Mühendismiş ve Türkiye'de doğmuş, bir zamanlar da Kayseri'de bulunmuş işle ilgili olarak.

Kendisi sağ olsun epey yardımcı oldu İzmir'de gezebileceğim yerler konusunda ve güzel bir sohbet sonrasında Alsancak'a birkaç durak kala indi.

1-2 durak sonra Alsancak'a vardım, tam bana tarif edildiği gibi ilerledim ve kendimi İzmir Kordon'da buldum.

Alsancak Kahvaltı
Henüz kahvaltı yapmadığımdan, cadde üzerinde bulunan onlarca kahvaltı salonlarını gözlemledim cadde boyunca yürürken ve tıka basa dolu bir mekan görünce kendi kendime dedim burası sağlam ve tercih edilen bir mekan gibi...


Hemen internetten mekanı araştırdım ve gördüm ki Hürriyet Gazetesi'nin Türkiye'nin en iyi 10 kahvaltı salonu arasında gösterdiği haberlerine ulaştım Tuzu Biberi isimli bu mekanın.

Karşımda deniz, havası da bir o kadar temiz...

Başladım kahvaltı menüsüne göz gezdirmeye ve menüde Melih Cevdet Anday'a ait çok güzel sözlere rastladım...

Serpme kahvaltı mı yapsam diye düşündüm bir an ancak tek olduğumdan pek içimden geçmedi, tek olunca sabah saatlerinde kahvaltı bile pek yapmam aslına bakarsanız.

Tercihimi karışık tost olarak belirledim ve bugüne kadar tattığım en lezzetli tostlardandı diyebilirim.

Bir de vazgeçilmezim çay olunca değmeyin keyfime, üstelik Alsancak'ta bulunan bu kahvaltı salonlarının büyük çoğunluğunda, ilk çaydan sonra diğer tüm çaylar ücretsiz...Güzel bir kahvaltı sonrası hemen karşımda bulunan feribotların kalktığı iskeleden Karşıyaka'ya doğru devam ettim.

İzmir Alsancak 


İzmir Karşıyaka


Karşıyaka'nın çarşısı ve caddeleri cıvıl cıvıl... O anları facebook sayfamdan takip edenlerle canlı olarak paylaştım. Karşıyaka'da epeyce gezdikten sonra bu kez de yine deniz yoluyla Konak'a yöneldim.


İzmir Konak

Çocukken kartpostallarda gördüğüm tarihi saat kulesi ve Konak'ı da böylelikle turladım.

İzmir'de gün boyunca gezip tozduktan sonra Manisa'ya doğru gitmek için internetten yaptığım kısa bir araştırma sonrası Konak'da yer alan AKM (Atatürk Kültür Merkezi) yanından otogara giden otobüslerin hareket ettiğini öğrendim ve buradan otogara oradan da Manisa'ya doğru yol aldım.
İzmir Manisa arası 39 km, otobüsle en fazla 1 saat süren bir yol ve yanlış hatırlamıyorsam 9 TL'ye ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Manisa'ya varır varmaz ilk dikkat çeken şey ise şehrin hemen her yerinden görünen, büyük kayalık şeklinde yapıya sahip olan dağ, ismi Spil Dağı imiş.

Spil Dağı Manisa


Manisa'ya varınca otele geçip, ardından akşama bu kez de yorgunluk nedir bilmeden Manisa'yı turlamak istedim ve öyle de yaptım...

Manisa Kebabı Ocakbaşı

2 gün kaldığım Manisa'nın, mesir macununun ünlü olduğunu biliyordum, bir de Manisa kebabını duymuştum. Yine internetin nimetlerinden faydalanarak kısa bir araştırma yaptım ve Manisaspor Kebapçısı isminde PTT binası arkasında Manisa Kebabı yapan güzel bir mekanla tanıştım.

Manisa Kebabı


Manisa kebabı Adana kebabından küçük köfteyi andıran ancak köfte olmayan muhteşem tereyağı ile servis edilen bir kebap çeşidi.

Kemalpaşa Tatlısı


1 porsiyon Manisa kebabı, yanında ruhunuza işleyen ayranla birlikte su, üzerine de cevizli tahin soslu harika Kemalpaşa Tatlısı yedikten ve çayımı içtikten sonra hesabı ödemek için kasaya yönelip borcumu sorduğumda aldığım cevap ise; 25 TL oldu.

Herhalde yanlış oldu, şunlar şunlar vardı dediğimde yüzlerinde tebessüm, fiyatlarının bu olduğunu söylediler. Meğer benim gibi aynı tepkiyi veriyorlarmış buraya dışarıdan gelenler...

Manisa Merkez


Akşamları 2 gün boyunca Manisa'yı dolaşma imkanı buldum, yukarıda yer alan fotoğraf Manisa Valiliği'ne ait, arka tarafta ise geniş bir meydan bulunuyor. Manisa caddelerindeki aydınlatma direklerinde bulunan ayyıldız ışıklandırmalar ise şehre güzel bir hava katmış.

Manisa'dan başka bir kare

İzmir kadar büyük olmasa da Manisa gayet güzel şirin bir şehir. Tanıştığım iletişim kurduğum insanlar da saygılı ve iyi insanlardı.

Özetle; ilk defa gelmiş olduğum bu iki şehrimizi de çok beğendim.

İzmir Manisa iki şehir de harika!


3 yorum:

  1. Ahmet Bey, bu iki güzide şehrimizi çok güzel özetlemişsiniz. Yazınıza facebook sayfanızdan ulaştım, bu gibi yazılarınızın ve paylaşımlarınızın devamını rica ederim. Emeklerinize sağlık.

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Ahmet Bey,

    Yazınız beni meşk etti. Çok güzel anlatmışsınız canım ülkemizi. Umarım daha nice güzel makaleler ile tekrar görüşürüz.

    YanıtlaSil