19 Ağustos 2016 Cuma

EY ve Danışmanlık hizmetleri

İş hayatına dair konuları seviyor, bu alandaki yenilikleri mümkün olduğunca yakından takip etmeye çalışıyorum. Hemen her insanın mutlaka keyifle takip ettiği alanlar ve hobileri vardır, ben de bu anlamda işletme yönetimi, yönetim danışmanlığı ve bu alanlardaki yenilik ve gelişmeleri seviyorum, çoğu zaman gece geç saatlere kadar -sabah saatlerine yakın 3-4 gibi dersem daha doğru olur- iş hayatına dair çokça araştırma yapıyor ve bol bol okuyorum.

Yukarıda belirttiğim alanlarla birlikte aslında bu aralar daha çok endüstri 4.0 ya da bir diğer deyişle 4. sanayi devrimi ile ilgili gelişmeleri takip ediyorum. 

iş dünyası, danışmanlık

Gelişen bilgi sistemleri ile birlikte, günümüzde dünyanın küçük bir köy haline geldiğini ve iletişimin çok kolaylaştığını söylersem herhalde abartmış sayılmam. 

Dünyada birçok alanda yaşanan gelişmeler elbette kendini iş dünyasında da açıkça gösteriyor. İnsanlar mobil teknolojilerle birlikte dünyanın herhangi bir yerindeyken, dünyanın herhangi bir yerinden alışveriş yapabiliyor, yüz yüze canlı görüşmeler yapabiliyor, bütün bunlarla birlikte 3D teknolojisi ile organ dahi üretiliyor, dünya gerçekten bambaşka bir yerlere doğru hızla ilerliyor.

Bu ilerlemeleri pazarlama konusu ile birlikte düşünürsek, çok çeşitli pazarlama yöntemleri de bu gelişmelerle birlikte kendisini gösteriyor. Yaşanan bu gelişmelerin beraberinde getirdiği fırsatlar olduğu kadar, rekabet de her geçen gün ciddi bir şekilde artıyor. 

Eskiden rekabetin bu kadar yoğun olmadığı dünyada artık rekabet her geçen gün artıyor ve artan bu rekabet şartları; işi iyi bilen ve profesyonel düşünebilen işletmeler dışında, klasik düşünen firmaların şansının çok da iyi olmadığını gösteriyor.

Hepimizin bildiği, sevdiğim bir atasözü var; "Bin bilsen de bir bilene danış." diye söylemiş atalar. 
Bu sözü yabana atmamak gerekiyor. Sanki özellikle iş dünyası, mevcut rekabet şartları ve riskler için söylenmiş bir söz gibi duruyor. Ancak maalesef birçok kişi birilerine bir şeyleri danışmayı belli nedenlerle pek tercih etmiyor.

Gerek bireysel olarak, gerekse kurumsal olarak bakalım duruma, bir işi çok iyi bilsek dahi danışmak ve fikir almak hiçbir şey kazandırmasa bile insana çok farklı ufuklar açıyor.

Danışmanlık hizmetleri kimilerine göre gereksizmiş gibi yorumlansa da işin uzmanlarından destek alan firmalar bakış açılarını değiştirdikleri gibi, kendilerine yeni ufuklar açarak kendilerini geleceğe hazırlıyor, profesyonel düşünüyor ve risklerini en aza indirerek yoluna devam ediyor.

Danışmanlık alırken de elbette iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. İşini iyi yapan global köklü şirketler tüm dünyada verdiği hizmetlerle birlikte geçmişten gelen tecrübeleri ile iyi bir yol gösterici olabiliyor ve bu nedenle tercih ediliyor.

İnternet gibi bilgiye kolayca ulaşma fırsatının çok rahat ve maliyetsiz olduğu günümüzde, bu imkanlarla birlikte kişisel olarak çok sayıda yerli/yabancı, işini iyi yapan danışmanlık şirketlerinin bültenlerini bizzat takip ediyorum. 

Sizler de yazımın başlangıcında belirttiğim iş ve yönetim konularına ilgi duymakta iseniz, sizlere tavsiyem bu alanda profesyonel işler üreten EY Danışmanlık gibi şirketleri takip etmeniz.

0 yorum:

Yorum Gönder