28 Eylül 2016 Çarşamba

Kredi Kullanirken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor ?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda birçok şey hızla değişti ve bu değişimlerin başında da tüketim alışkanlıklarımızı gösterebiliriz. 

Bir zamanlar alışverişin yoğun olarak takas ile devam ettiğini biliyoruz, bu durum tarihsel süreç içerisinde yerini paraya yani nakit ödemeye bırakmıştı, ancak gelişen şartlar; kredi, kredi kartı, mobil ödeme sistemleri gibi çok farklı ödeme araçlarını getirdi.


para hesaplama kredi


Örneğin kişisel olarak, en çok tercih ettiğim ödeme türü, yaptığım alışverişin türüne göre; kredi kartı ve mobil ödeme şeklinde ve bu tür ödemeler hem kolaylık sağlaması yani pratik olması, hem de nakit yapılan ödemelerde cebimde çok sayıda bozuk para olmaması ya da çoğumuzun örneğin bir mekanda yemek yeyince ya da bir alışveriş yaptığımızda bozuk para olmaması nedeniyle bir süre beklemesi gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşılmaması nedeniyle tercih edilen ödeme şekillerinden oluyor.

Bir de kredi kartı ile yaptığım ödemelere ait, aylık yapmış olduğum kontrollerde, ne tür alışverişler yapmışım bunları; giyim, gıda, eğlence vb. kategorilerde görmek, paramı nerelere harcadığımın raporunu alabilmek hoşuma gidiyor. 

Tabi kredi kartı ile yapılamayacak daha yüksek tutarlı harcamalarımız da illa ki oluyor. Bu gibi durumlarda ise kredi seçenekleri aklımızın bir köşesinde beliriyor.

Fintech konusunda daha önce buradan sizlere bilgi vermiştim. Fintech - fintek - nedir ki acaba diyenler ve önceki yazımı okumayanlar için kısaca açıklayalım.

Fintech: finans ve teknoloji kelimelerinin birleşiminden oluşan ve gelişen teknolojiyi finans alanında kullanarak yenilikçi finansal araçların geliştirilmesine yönelik bir alan ve çalışmalar diye tanımlanabilir. 

Yukarıda anlattığım ödeme türleri, fintech ile her geçen gün yeni sistem ya da ödeme aracı ile ilerlemesine devam ediyor.

Gerek kredi kartı olsun, gerek kredi olsun, her türlü finansal araçla ilgili, sahip olmadan önce avantajlı ve dezavantajlı durumları mutlaka kontrol ederim. 

İşletme eğitimi almış olmamdan mıdır, yoksa Kayserili olmamdan mıdır bilemiyorum :)) ancak para piyasasını takip etmekten keyif alıyorum.

Kredi kartı olarak birden fazla kredi kartı kullanmıyorum, epey bir zaman önce araştırarak almış olduğum kredi kartı, zamanında iyi bir araştırma yaptığımdan uzun vadede düşünürsek gayet avantajlı oldu. 

Değişen ekonomik şartlarda -kredi ihtiyacım olmasa da- güzel bir araştırma alanı olan internet ile banka banka dolaşmadan, ayrı ayrı sayfalarda banka web sitelerine girmeden, tek bir internet sitesinden genellikle bu gibi kredi türlerine ait bilgileri kontrol ediyorum. 

Son zamanlarda faiz indirimi ile popüler haberler arasında yer alan krediler, kredi faiz oranları ve kredi türleri konuşulmaya devam ediyor.

Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi, eğitim kredisi... gibi kredi türleri de ihtiyaçlara göre gün geçtikçe farklılaşıyor.

Bu süreçte aslında; Kredi kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor ? sorusunu sormadan ve etraflı bir araştırma yapmadan kredi kullanmamak gerekiyor. 

Örneğin konut kredisi açısından konuya bakarsak, genellikle 8-10 yıl gibi sürelerle kullanılan bir kredi türü ve kredi tutarının yüksek seviyelerde olması nedeniyle uzun vadede avantajlı olmak için iyi araştırma yapmak gerekiyor.

Konut kredisi dışında kalan diğer kredi türleri için de iyi bir araştırma yapmak; kredi kullanımında ve kullanım sonrası kredi maliyetinde farklı avantajlar sağlıyor.

İnternetle çok haşır neşir değilseniz ya da bu araştırmaları yapmak için benim zamanım yok diyorsanız tek bir web sitesinden bu bilgilere erişebileceğiniz, sizlere söylediğim tek yerden kontrol sağlayabileceğiniz krediler hakkında herşey için vakit kaybetmeden kısa sürede kredi türleri ve özelliklerini görebileceğiniz internet siteleri mevcut.

Örneğin; konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredi türünü, kredi için düşündüğünüz vade süresi ve taksit sayısını, kullanmayı planladığınız kredi tutarınızı girerek, farklı bankaların kredi şartlarına kısacası krediler hakkında hemen her şeye tek bir noktadan ulaşabileceğiniz, bahsettiğim platformlardan olan kredidenizi.com.tr adresinden kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Alırken kazanmak deyimini çok severim, tabi alırken kazanmak için almadan önce iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. 

Gelişen internet teknolojisi ve internetin maliyetinin düşük olması, araştırma yapmaktan hoşlananlar için alırken kazanmanın fırsatlarını sunuyor.

0 yorum:

Yorum Gönder