26 Eylül 2016 Pazartesi

Sosyal Medya Yönetimi Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey!


Dünya üzerinde reklam sektörünü kabaca ele alacak olursak, çok sınırlı sayıdaki mecralardan, bugün internet ile birlikte epeyce geniş yelpazede reklam/tanıtım çalışmaları yapılır hale geldi.


Özellikle de sosyal medyanın bu hızlı yükselişi reklam sektörünü inanılmaz ölçüde değiştirdi.


Konuya reklam mecralarının dünü ve bugünü olarak, en basit örnekle gazete reklamlarını ele alarak bakarsak, herkesin gazete almadığını ya da dijital gazetelerin çok yaygınlaştığını açıkça görürüz. Öyle ki günümüzde kağıt gazete hayatına son verip yalnızca dijital dünyada hayatına devam eden gazeteler bile bulunmakta...


Sosyal medyanın ve mobil cihazların bu kadar gelişmesi ile yukarıdaki örnekte de belirttiğim, herkesin almadığı gazete gerçeğini düşünecek olursak, 7'den 70'e hemen herkesin elinde mobil cihazlar ve çok yoğun kullanılan sosyal medya uygulamaları, reklam/tanıtım işlerinin doğrudan bu yönde toplanmasını beraberinde getirmektedir. Bu örnekleri gazete ile sınırlı tutmayalım, örneğin toplumumuzun en çok vakit geçirdiği televizyon bile artık yerini her yerde kullanılan mobil cihazlara bırakmıştır ve süre açısından kıyaslayacak olursak, bu gerçek yine internet reklamlarının, özellikle de sosyal medya yönetiminin ne derece büyük öneme sahip olduğunu göstermektedir.Sosyal Medya Yönetimi

Peki buraya kadar anlattığım ve hepimizin farkında olduğu sosyal medya konusunda ne gibi konulara dikkat etmeliyiz ki kurumsal kimliğimizi sosyal medyada en iyi şekilde temsil edelim ve bunu marka bilinirliği ile birlikte satışlarımıza yansıtalım.


İşte tamda bu aşamada dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar;
  • İşletmemiz adına bir sosyal medya hesabımız varsa; kişisel görüşlerimizi, tutmuş olduğumuz futbol takımını ya da dünya görüşümüzü bu profilden kesinlikle paylaşmamalıyız, bu hesaptan farklı sayfalarda yorumlar yapmamalıyız. Buna örnek verecek olursak, facebook üzerinde kurduğu şirket profilinden bir başkasına argo bir üslupla yorum yapmak ya da arabesk şarkılar paylaşmak zaman zaman karşılaştığım yanlış durumlar. Siz siz olun şirketinize ait sosyal medya hesabınızdan alakasız ve çirkin paylaşımlar yapmayın!

  • Günlük yapmayı planladığınız paylaşımlarınızı arka arkaya toplu bir şekilde paylaşmayın, bir paylaşımda bulunmuşsanız üzerinden ortalama 2 saat kadar geçmesini bekleyerek ya da bu kadar süre sonrasına paylaşımı planlayarak bu tür aralıklarla paylaşımda bulunun. Bu durum, size; farklı saat aralıklarında sosyal medya hesaplarını kullanan ziyaretçileri yakalamanızı sağlayacaktır. Böylelikle aynı anda tüm içeriklerinizi paylaşmadığınızdan en azından 1 içeriğinizi farklı zamanlarda online olan kullanıcılara da göstermiş olacaksınız.

  • Özgün içerikler oluşturmaya dikkat edin, kaliteli görseller ve gündemdeki esprileri takip ederek içeriklerinizi zenginleştirin ve kitlelerle sıcak bir bağ kurun!

  • Bazı içeriklerinizde takipçilerinize sorular yönelterek onların fikirlerini sorun. Bu, takipçilerinizin paylaşımlarınıza yorum yapmasına imkan tanıyarak, takipçilerinizin arkadaşlarına ulaşmanızı ve daha geniş kitleleri yakalamanızı sağlar!

  • Doğru hedef kitle belirleyerek küçük bütçelerle etkili reklamlar yapabilmek de sosyal medyada mümkün. 

  • Güncel konulardan habersiz kalmayın ve uzun süre örneğin haftalarca bir şey paylaşmayıp pasif bir sayfa haline gelmeyin!

  • Paylaşımlarınıza gelen yorumları dikkatli bir şekilde inceleyerek, olumsuz düşünceleri nazik bir dille olumlu hale getirmek için çaba harcayın!

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gereken çok sayıda nokta var aslına bakarsanız ancak burada genel olarak sosyal medya alanında belli bir farkındalık oluşturmak adına belli başlı noktalara dikkat çekmek istedim. Siz siz olun sosyal medya gibi düşük maliyetli bu cazip mecrayı şirketinize zarar getirecek şekilde kullanmayın! 

Başka bir yazıda görüşmek dileklerimle,

Kalın sağlıcakla...


0 yorum:

Yorum Gönder