30 Ekim 2016 Pazar

Blog Yazmak İçin 5 Neden ?


Evet, bugün konumuz blog yazmak, peki neden blog yazmalıyız ya da neden blog yazıyoruz ?


Aslına bakarsanız beni tanıyanlar iyi bilir ki yalnızca blog yazmakla kalmıyorum, ayrıca insanların blog yazmasını tavsiye de ediyorum. 

Tavsiye ediyorum çünkü internet ortamında hemen herkes rahatça bilgiye ulaşabiliyor ve bu bilginin maliyeti çok düşük. İşte bu gibi nedenlerle çeşitli mesleklerden arkadaşlarıma blog yazmalarını tavsiye ediyorum ve takıldıkları teknik noktalarda elimden geldiğince yardımcı oluyorum.


blog yazmak


Yukarıda bahsettiğim, internet ortamında bilgiye ulaşmanın kolay olması iyi olsa da internette doğru bilginin ya da bir çok alanda yeterli kaynağın olmadığı da bir gerçek. İşte bu nedenle, herkesin alanı ile ilgili yazması, doğru bildiklerini paylaşması insanlığa bu anlamda büyük katkı sağlamış oluyor.

Blog yazmak konusunda çok sayıda neden sıralayabiliriz. 

Peki neden blog yazmalıyız, gelin şimdi belli başlı konulara birlikte bakalım.

İşte Blog Yazmak İçin Bazı Nedenler;

1. İnsanlara Faydalı Olmak:

Başkaları için yazma nedeni olarak ilk sırada insanlara faydalı olmak gelir mi bilemiyorum ancak benim uzun süredir blog dünyasında olmamın ilk nedeni insanlara faydalı olmak diyebilirim. Bildiklerimizi paylaşalım ki insanlar fayda görsün. 

Yıllar önce üniversite sınavına hazırlanırken haftalık derginin arka kapağında bir yazı okumuştum bugün bile çok hoşuma giden bir örnek.

"Sende 1 yumurta var, bende de 1 yumurta var. Sen yumurtanı bana ben de yumurtamı sana versem ikimizde de yine 1 yumurta olur. Ancak sende 1 bilgi var, bende de 1 bilgi var. 
Sen bilgini bana verirsen, ben de bilgimi sana verirsem, ikimizde de 2 bilgi olur." Şeklinde yazıyordu Konfüçyus'a ait bu güzel örnekte. 

2. Araştırma Yapmak ve Bilgimizi Artırmak:

Blog yazmanın bir diğer güzel yönü ise yazacağımız konunun uzmanı dahi olsak yine de az ya da çok araştırma yapmak durumunda olmamız. Böylelikle, farkında olsak da olmasak da aslında kendi kendimize bilgimizi artırmış oluyoruz. 

Bir de kişisel olarak çok farklı alanlarda yazıyorsanız, bir süre sonra genel kültürünüzün nasıl arttığına siz bile inanamayabilirsiniz.

3. Önemli Bir Referans:

Günümüzde referans, artan rekabet şartlarında daha da önem kazandı. Gerek freelance bir iş yapalım gerekse herhangi bir iş başvurusunda bulunalım, blogumuzda bu durumu özetleyebiliriz. 

Örneğin bir bilgisayar mühendisi adayı öğrenci, blog yazarak öğrencilik sonrası kendisi için güzel bir referans oluşturabilir. Bu sadece bir örnek elbette halihazırda mesleğinizle ilgili bu tür bir çalışma yapmanız sizleri rakiplerinizden birkaç adım öne çıkaracaktır.

4. Kendimizi Daha İyi İfade Edebiliriz:

Blog yazarak, günden güne yazma yeteneklerimizi geliştirebilir ve kendimizi daha iyi ifade edebilecek duruma gelerek, kişisel gelişimimiz için fayda sağlayabiliriz.

5. Blog Yazarak Para Kazanmak:

Benim son sırada yer verdiğim madde birçok kişi tarafından ilk sıralarda yer alıyor. Blog yazma nedenlerini sadece para kazanmak olarak belirleyen çoğu kişi bir süre sonra hüsrana uğruyor. 

Blog yazmak sabır işidir. Aslında en önemlisi, yaptığımız iş ne olursa olsun keyif alabilmektir.

Yalnızca blog yazmak konusunda değil, her türlü işte önceliği insanlara faydalı olmak olan kişiler; bir süre sonra bu işten zaten gelir elde ederler.

Blog yazarken en çok dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi de kopya içeriklere yer vermeden; özgün içerikler üretmek.


0 yorum:

Yorum Gönder