4 Ekim 2016 Salı

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen Çıkma Oranının SEO'ya Etkisi

Konu başlığımızda yer alan: Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür ? 

Sorusunu cevaplamadan önce, hemen çıkma oranı yani bounce rate kavramının ne olduğunu kısaca açıklayalım.

Hemen çıkma oranı (Bounce Rate) Nedir ?

Bir ziyaretçinin, sayfanıza erişim sağlaması ile birlikte sitenizdeki diğer sayfaları gezmeden yani başka bir etkileşimde bulunmadan sitenizden çıkması oranıdır.


Hemen çıkma oranı nedir ?

Aslına bakarsanız, hemen çıkma oranı hem google hem de alexa gibi siteler açısından önemli bir değerdir. Bu oran sitenizin SEO durumunu oldukça yakından ilgilendirmektedir.

Peki hemen çıkma oranı (Bounce Rate) neden yüksektir, bu oran nasıl düşürülür ?

Ziyaretçilerinizin, sitenizde tek sayfa izleme yaptıktan sonra doğrudan ve etkileşim kurmadan sayfadan ayrılmasının belli başlı nedenleri vardır. 


 • Site açılış hızı: Site açılış hızı düşük olan ve ağır açılan sayfalar ziyaretçi tarafından asla hoş karşılanmaz ve kullanıcılar hızla bu tür web sitelerinden uzaklaşırlar. 

 • Tasarım: Ziyaretçilerin hoşuna gitmeyecek türde tasarlanmış, kullanışlı olmayan ve bol reklamla dolu web siteleri pek sevilmez.

 • Konular: Niş, yani belli bir alanda yazan sitenin içeriği birbirinden çok uzakta olmayacağından sevilir. Bir yemek sitesine girdiğimizde konuya çok uzak bir alanda başka bir içerik olursa hedef kitlemiz bu durumdan hoşlanmaz ve bu tür sitelerden hemen uzaklaşırlar.

 • İlişkili İçerik: Yazmış olduğunuz içeriğin/makalenin sonuna konu ile yakından ilgili başka içeriklerin linkini koymak ziyaretçilerin web sitenizde daha uzun kalmasını sağlar.

 • İçerik Dili: Hazırlamış olduğumuz içerikler, özgün olmalı; sıkıcı ve itici olmamalı. İnsanların keyifle okuyacağı üslupta içerikler üretilmesi bu anlamda önemlidir.

Örnekler biraz daha çoğaltılabilir. Temel anlamda yukarıda saydığımız maddelerle birlikte konuyu özetle; kopya değil özgün içerikler üretmek, insanlara fayda sağlamak, göze hitap etmek ve güncel olmak gibi maddelerle açıklayabiliriz. 


4 yorum:

 1. Öncelikle yazınınız için teşekkür ederim. Benim sitemin hemen çıkma oranı, alexa 'da %25.50 google analitik 'te ise %18,31 sizce ideal mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen çıkma oranı biliyoruz ki seo açısından önemli bir metrik. Bununla birlikte hemen çıkma oranı -bounce rate- site türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin alışveriş sitelerinde çok fazla ürün gezildiğinden bu oran düşüktür genellikle ancak örneğin bilgi amaçlı bloglar, çok iyi içeriğe ve tasarıma sahip olsalar da kullanıcılar aradığı içeriği bulduktan sonra ben alacağımı aldım diyerek doğrudan siteden çıkabiliyor. Özetle genel olarak gayet ideal oranlar, başarılar...

   Sil
 2. Makale için teşekkürler. Bu maddeler içerisine sitedeki uygunsuz reklam yerleşimi ve popup reklam türlerinin kullanıcıyı rahatsız edip çıkmasına sebep olabileceğini de eklemek gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katkılarınız için teşekkürler, aslında maddeler artırılabilir. Tasarım ile ilgili maddede reklam konusuna değinildi ancak detaylandırmanız güzel bir katkı oldu.

   Sil