26 Ekim 2016 Çarşamba

SEO Uzmanı Önemli İsimler, Püf Noktalar... Digitalzone16 Notlarım...

Digitalzone16
SEO Uzmanı uluslararası isimlerin katıldığı ve dijital pazarlamanın ele alındığı Digitalzone'16 etkinliğine dair notlarımı paylaşacağımı daha önceden buradan yazmıştım. Etkinlik gerçekleşeli birkaç gün oldu, yazıyı daha erken paylaşmayı isterdim...

Gelin şimdi birlikte; SEO ile ilgili neler konuşuldu, nelere dikkat çekildi, püf noktalar nelerdi kısaca bunlara göz atalım.

İşte blog partneri olarak katıldığım etkinliğe dair, SEO Uzmanlarından aldığım önemli teknikler ve kısa notlar...JudithLewis


SeoZEO kurucusu Yiğit Konur'un açılış konuşması ile başlayan etkinlikte, ilk sırayı Judith Lewis aldı ve anahtar kelime analizi konusunda bilgilere yer verdi. 

Bununla birlikte, anahtar kelime analizi yaparken birden fazla araç kullanılmasına değindi. Çikolata kelimesi ile ilgili çok keyifli bir sunumdu. Kahve molası verdiğimizde kendisi ile tanıştık ve ayaküstü sohbet ettik, bana sunumu sordu gayet eğlenceli ve iyi bir sunum gerçekleştirdiğini kendisine söyledim.


Rand Fishkin


Kahve molası sonrası beklenen isim; Moz kurucusu da olan ve SEO konusunda tanınan önemli isimlerden Rand Fishkin sahnedeydi...

Rand Fishkin; 2016'da Google uyumu ile ilgili bilgiler verdi ve Youtube'un aslında önemli bir arama motoru işlevi gördüğüne değindi. Videoları önce kendi sitelerine ve 3 ay sonra youtube'a yüklediklerinden, böylelikle youtube ile sıralamada rekabet edilebilme durumundan bahsetti. 

Ayrıca hedeflediğimiz anahtar kelime seçiminde hangi tür SERP olduğunu analiz etmemiz gerektiğiyle birlikte örneklerle sunumunu devam ettirdi. Site içi SEO ile ilgili 2016'da yapılması gerekenlere yer verdi. 

Trafik aldığımız yerleri çeşitlendirmemizi de ekledi.


Wil Reynolds


Bir diğer konuşmacı yine SEO konusunda tanınmış isimlerden olan, Wil Reynolds idi. 

Mobilde iyi bir deneyim sunulmasının önemine işaret eden Wil, anahtar kelime analizi ile kullanıcıların problemlerini anlamamız gerektiğini vurguladı. İyi sıralarda yer almanın başarı için yeterli olmadığını ekledi. 

Meta description etiketinde yapılacak analizler ve küçük dokunuşlarla gelirin önemli ölçüde artırılabileceğini söyledi. Kendisinin sunumunda en çok dikkatimi çeken konulardan birisi bu oldu. 


Gary İllyes


Bir Google çalışanı olan, Gary İllyes sahnede...

Panda ve Penguin hakkında verdiği bilgiler ve makine öğrenme algoritmasına değinen Illyes, soru-cevap ile samimi bir şekilde sorulara cevap verdi.

Mobil, ilerleyen günlerde çok daha önemli olacak, nasıl olmasın ki hemen herkes her yerde mobilden internete bağlanıyor ve işlerinin önemli bir kısmını buradan yapıyor.. Dolayısıyla mobil uyumlu olmak ilerleyen günlerde çok daha önemli hale geliyor... (konuşmasından çıkarımlarım)

Google, indexlemesini mobile taşıyacak. Bu aylar alacak olsa da mobilin daha önemli olacağını da sözlerine ekledi.

Penguin Algoritması ile ilgili olarak; "sitenize gelen spamleri durduruyor ve tüm sitenizi etkilemiyor." şeklinde konuya değindi.

Garry Illyes, Machine Learning Algoritması, SEO'yu tamamen değiştirecek gibi görüşlerin doğru olmadığını da belirtti.


Brian Dean


Bir diğer konuşmacı, optimizasyon önerileri ile Backlinko kurucusu Brian Dean.

Kendisinin önemli bir tavsiyesi: "Okuyucuyu içeriğinize bağlamak için aradığı şeyi bu içerikte bulacağını belirtin"Cosmin Negrescu

SEOMonitor'den Cosmin Negrescu ise, geliştirdikleri yeni ürünle ilgili bilgi verdi. SEOMonitor'den test etmek mümkün, incelemenizi öneririm.

İlk gün etkinliğine katıldığım, digitalzone'16  ile ilgili paylaşacaklarım bu kadar, gönül isterdi ki SEO Uzmanı bu önemli isimlerin aktardıkları tüm bilgileri buradan sizlerle paylaşayım, ancak takdir edersiniz ki bu pek mümkün olmuyor.

Bir şekilde faydalı olabilmişsem ne mutlu bana...

Başka bir yazıda görüşmek üzere, kalın sağlıcakla...

2 yorum:

  1. Sitede kullanıcıyı tutup özgünlüğü sağlamak en büyük seodur!

    YanıtlaSil