14 Ekim 2016 Cuma

Yellowpages ile Firmalara Bakış


Bilgi, şüphesiz ki tüm dünyada ve tüm zamanlarda geçerliliğini korumakta olan en büyük ihtiyaçlarımızdan. Bununla birlikte bilgiye erişim açısından konuya bakıldığında, eskiye göre gelişen internet teknolojisi ile bilgiye ulaşmak artık çok daha hızlı ve maliyetsiz.


sarı sayfalar


İnternet ortamında bilgiye ulaşmanın kolaylığı ve düşük maliyeti nedeniyle zamanla birçok alandaki bilgi kaynağı, sanal ortama taşınmış oldu. Farklı sektörlerdeki hizmetler, ürünler, firmalara ait bilgiler çok farklı internet projesi fikirleri ile geliştikçe gelişti..

90'lı yıllarda çocuk olanlar yukarıda bahsettiklerimi, firma ve iletişim bilgilerine yerel telefon rehberleri ve sarı sayfalardan ulaşıldığını hatırlarlar.

O yıllarda kişisel hobilerim arasında; ansiklopedileri karıştırarak dünya tarihindeki ilginç bilgileri öğrenmek yer alıyordu. Belli zamanlarda yerel firma rehberlerini de hobi olarak sizler de benim gibi karıştırmışsınız ve bundan keyif almışsınızdır. Güzel yıllardı o yıllar.

Şimdilerde telefon ya da firma bilgileri için internet ve mobil teknolojiler başlı başına yeterli olmakta ve çok hızlı bir şekilde aranılan bilgiye ulaşılmaktadır.

Tabi bu, firmalar açısından da internet ortamında bu tür uygulama ve internet sitelerinde bilgilerinin yer alması çok büyük öneme sahip olmaktadır. 

Günümüzde firmalar, internet teknolojisi sayesinde ürün, hizmet, marka ve iletişim bilgilerinin firma rehberi niteliğindeki internet platformlarında yer almasını, böylelikle internetteki bilgiye hızlı ulaşılması ve düşük maliyet avantajından faydalanmayı amaçlamaktadırlar. 

Bu tür firma rehberi özelliği ve çeşitli avantajlara sahip platformlar arasında en popüler olanlardan birisi de birçoğumuzun bildiği yellowpages

Yellowpages, yapısı itibariyle gayet sade bir özelliğe sahip. Sitede daha önce arama yapmışsanız bilirsiniz, nerede ne arıyorsunuz gibi 2 soruya verilecek cevapla ihtiyaç duyulan firma bilgisine kısa sürede ulaşılabiliyor.

Kullanıcılar için bahsettiğim sadelik ve kullanım kolaylığı, firmalar açısından da aynı şekilde gayet pratik şekilde kullanım rahatlığı sağlamaktadır. Bununla birlikte, firmalar bilgilerini kaydederek kendilerine ulaşılma, bulunabilirlik açısından avantajlar yakalamaktadır.

Yellowpages üzerinde bir örnekle gidecek olursak, tıpkı 90'lı yıllarda yerel rehberlerde sarı sayfaları karıştırarak rastgele bilgiye ulaştığımız gibi site üzerinde bazı aramalar yaparak firmaları listeleyebilir ve böylelikle sitede ufak bir gezinti testi yapabiliriz.

Örneğin, ne aramıştınız alanına umre yazıp konum olarak Ankara dediğimde; HT Haber Tur isimli, seyahat acenteleri kategorisinde yer alan bir firma karşımıza çıkmaktadır.

Yalnızca site içerisinde değil, ayrıca google üzerinde de yapılan aramalarda vermiş olduğumuz hizmet ya da ürünlerimiz ile ilgili yapılan aramalarda da bu tür platformlar firmalara büyük avantajlar sağlıyor.

Örneğin; Ankara'da, hac-umre vb. hizmetler veren, yellowpages'te yer alan Haber Tur iletişim bilgilerine kolay bir şekilde ulaştık. 

Burada -yellowpages- yer almak, potansiyel müşterilerinizin sizlere ulaşması için önemli kolaylıklar sağladığı gibi, yeni müşterilere de kapı aralamaktadır. 


0 yorum:

Yorum Gönder