22 Aralık 2016 Perşembe

Kredi Kartı Olanlar Buraya Dikkat, Yıl Sonuna Kadar Bu Hakkınız Yanabilir!


Kredi kartları uzun zamandır bir çoğumuzun hayatında yer alıyor, alternatif ödeme aracı olan kredi kartları ile ilgili dikkat etmemiz gereken noktalara karşı bazı tüketiciler bilinçli olsalar da bazı tüketiciler ise çok fazla dikkat etmiyor. 


kredi kartı para puan

Tüketicilerin alışveriş ve yapmış oldukları alışveriş sonucu tercih ettikleri ödeme araçları her geçen gün artan teknoloji ile birlikte değişiklik gösteriyor. Mobil ödeme sistemlerinin de konuya dahil olması bu çeşitliliği artırıyor.

Kredi kartı başvurusu yaparken, başvuru yapmadan önce araştırmamız gereken bir çok konu olduğu gibi, alışverişlerimizi gerçekleştirirken de bilinçli davranmamız gerekiyor.

Kredi kartları ile ilgili çok sayıda olumsuz haber duysak da aslında bilinçli kullanıldığında hem bireysel hem de toplumsal olarak oldukça avantajlı noktaları bulunuyor. Bunlardan bireysel olarak para puan kazanmak gibi ya da kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra yapılan harcamalarda bir sonraki hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihini düşünürsek ortalama 40 gün gibi vade süresi kredi kartlarının bireysel avantajları arasında gösterilebilir. Ülkemiz açısından konuyu incelediğimizde ise, kredi kartı ile yapılan harcamalar, kayıt dışı ekonominin ortadan kalkması adına avantajları bulunuyor.

Peki kredi kartı para puanları ile ilgili bazı bankaların uygulamalarından haberiniz var mı ?

Geçtiğimiz yıl da olduğu gibi bazı bankalar müşterilerine yapmış oldukları harcamalar karşılığında verdikleri para puanları yıl sonunda kullanılmaması durumunda 1 Ocak itibariyle sıfırlıyor.

Yıl boyunca yapmış olduğunuz harcamalardan kazanmış olduğunuz para puanlarla ilgili bankanız puanları sıfırlıyor olabilir. Bu durumda kredi kartı para puanına sahipseniz, bankanızın yılbaşı itibariyle bu puanları sıfırlayıp sıfırlamadığını araştırmanızı ya da yıl bitmeden kredi kartı puanlarınızı harcamanızı tavsiye ederim.

İtiraf etmek gerekirse bugün kredi kartımda yer alan tüm puanları harcadım ve ardından bu durumla ilgili haberi olmayan takipçilerimin bilgisi olması için bu yazıyı hazırladım. Faydalı olduğumu umar, herkese bol kazançlı yıllar dilerim.


0 yorum:

Yorum Gönder