14 Aralık 2016 Çarşamba

SEO Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl SEO Uzmanı Olunur ?

SEO Nedir, SEO Uzmanı ya da SEO Danışmanı nedir, SEO Uzmanı ne iş yapar, Nasıl SEO uzmanı olunur, SEO uzmanı iş ilanları ve daha niceleri...


Bugün, bir çok kişinin yoğun merakı olan SEO konusunda, yukarıdaki sorulara cevap arayacağız.

Dijital pazarlama alanında son zamanlarda önemi iyice artan SEO ve SEO Uzmanı konularını beraber ele alacağız. Hazırsanız SEO hakkındaki yazımıza başlayalım.

SEO Nedir ?


Konu başlığımızda yer alan SEO Uzmanı ve SEO konusunda detaylara girmeden önce, SEO'nun tam olarak ne olduğuna değinmemiz daha isabetli olacaktır.

SEOTürkçesi arama motoru optimizasyonu anlamına gelen ve İngilizce dilinde Search Engine Optimization olarak yer alan kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır.

Türkçesi arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO'nun ne olduğunu ilk defa duymuş olabilirsiniz, yukarıda, kelimenin nasıl oluştuğuna baktığımızda konuya uzak dahi olsanız, SEO hakkında kafanızda bazı şeyler yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştır diye düşünüyorum.

  • Peki tam olarak SEO Nedir ?

SEO ya da Türkçe deyimle arama motoru optimizasyonu; web sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralanmasını sağlayan, web sitelerinin arama motorlarındaki durumunun geliştirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmaların tümü olarak açıklanabilir.

SEO Uzmani


Arama motorları çeşitli algoritmalara sahiptir ve arama motorlarının, neye göre, nasıl sıralama yapacağının kuralları vardır, bu kurallar belli aralıklarla değişikliğe uğramaktadır. İşte bu algoritmaların barındırdığı kriterlere web sitelerini uygun hale getirme işlemlerine de SEO ya da daha Türkçesi ile arama motoru optimizasyonu denilmektedir.

Dünyada en çok tercih edilen ve dolayısıyla herkesin bildiği popüler arama motoru olan Google üzerindeki sıralamalar, genellikle SEO çalışmalarının temelini oluşturmakta ve Google'da ilk sırada çıkmak bir çok web sitesinin en büyük amaçları arasında yer almaktadır.

SEO Uzmanı


SEO Uzmanı ya da SEO Danışmanı yukarıda anlatılan işleri yapan ve SEO alanında kendisini geliştirmiş, arama motorlarının algoritmalarını yakından takip eden ve bu algoritma kriterlerine göre web sitelerinin arama motorlarındaki sırasını geliştiren, detaylı olarak yapmış olduğu SEO çalışmalarını raporlayan ve sonuca ulaştıran kişidir.

SEO Uzmanı, yapmış olduğu SEO çalışmaları ile ilgili web sitesinin belli kelimelerle arama motorları üzerindeki sıralamasını geliştirir ve web sitesine ait ziyaretçi trafiğini belli tekniklerle artırır.

SEO çalışmaları konusunda yeterli tecrübeye sahip iyi bir SEO Uzmanı kısa vadeli çalışmalardan uzak durarak, uzun vadeli SEO çalışmalarına odaklanır ve yapmış olduğu SEO çalışmalarının takibini sürdürür.

SEO Uzmanı Nedir sorusunu böylelikle cevapladıktan sonra, gelin son olarak SEO ile ilgili merak konusu diğer başlıklara göz atalım.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar ?


SEO konusunda yukarıdaki başlıklarda SEO Uzmanı hakkında bazı bilgilere yer verdik, peki genel olarak SEO Uzmanı ne iş yapar ? Gelin şimdi de birlikte bu konuyu ele alalım.

SEO Uzmanı bir kişi genellikle 2 farklı şekilde SEO hizmeti sağlamaktadır. Bir çok meslekte olduğu gibi SEO konusunda da freelance yani serbest çalışan SEO Uzmanı kimseler olduğu gibi, bir dijital pazarlama ajansında ya da herhangi bir şirketin pazarlama departmanında SEO Uzmanı olarak çalışanlar da bulunmaktadır.

SEO Uzmanı, yapmış olduğu SEO çalışmalarını adım adım ilerletir, kapsamlı bir sektör ve rakip analizi gerçekleştirir. Bu analizle birlikte web sitesini de analiz eder ve SEO teknikleri ile çalışmalarını devam ettirir.

Bu aşamada, çalışılan web sitesi için iyi bir yol haritası çıkarılması gerekmektedir, burada elbette ki seo uzmanının tecrübeleri çok önemlidir. Bütün bu SEO teknikleri ile birlikte, çalışmaya başlamadan önce ve SEO çalışmaları devam ederken gerekli takip ve raporlama gerçekleştirilir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur ?


SEO Uzmanı olmak için aslında bir çok işte olduğu gibi en başta belli bir zaman, emek ve tecrübe gerekmektedir. Bunlarla birlikte google algoritmalarını çok iyi bilmek ve takip etmek gerekmektedir.
Bir de olmazsa olmazımız yaptığımız işten keyif almak olmalıdır, her işte bu böyle değil midir ?

Artan rekabet şartlarında, SEO Uzmanı olmak için bazı kelime analizleri ile kendimize ait farklı web siteleri tasarlayarak bu web siteleri için analiz ve SEO çalışmaları yaparak SEO konusunda kendi stratejilerinizi belirleyerek kendinizi SEO çalışmaları hakkında geliştirebilirsiniz.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur ? Sorusuna yukarıdaki cevapların dışında verilecek en güzel yanıt; bu işi paraya odaklanmadan, öncelikle hobi olarak, keyif almaya yönelik kendi stratejilerinizi deneyerek ve başarısızlıklardan tecrübe edinerek cevabı daha uygun bir cevap olsa gerek.

Yazımıza burada son vermeden önce SEO ile ilgili olarak bazı konulara da değinmemiz faydalı olacaktır.

SEO Danışmanı olmak isteyenler nereden başlamalıyım şeklinde kendilerine sormaktalar, bunun için google temel seo rehberi ile ilgili daha önceleri hazırlamış olduğum yazıya buraya tıklayarak göz atabilir ve gerekli bağlantı üzerinden Google SEO rehberine ulaşabilirsiniz.

SEO hakkında daha önce hiçbir bilginiz bulunmamakta ise yukarıdaki bağlantıdan pdf olarak temel SEO rehberine erişerek inceleyebilirsiniz.

Bütün bunların yanı sıra Kurumsal SEO Danışmanlığı hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayarak konuyla ilgili makaleye göz atabilirsiniz.

Dünyada en çok bilinen ve kullanılan arama motoru olan Google sistemi indexleme işlemlerinin, Google örümcekleri ya da bir başka deyişle Google robotları çalışmaları konusunda daha fazla bilgiye ulaşmak ve bir web sitesine Google örümceği en son ne zaman gelmiş nasıl öğrenileceği ile ilgili olarak da Buraya tıklayarak konuyu incelemenizi tavsiye ederim.

Bütün bunlara ek ve son olarak; Google trend aramalar ile ilgili buraya tıklayarak şu anda Türkiye'de ya da dünyanın herhangi bir yerinde an itibariyle Google'da neler aranıyor anlık olarak gözlemleyebilirsiniz.


0 yorum:

Yorum Gönder