6 Ocak 2017 Cuma

Seninbankan ve dijital bankacılık


Dijital bankacılık, gelişen bilişim teknolojileri ile birlikte her geçen gün ilerlemesini sürdürüyor. İnternet teknolojisi ve beraberinde gelen mobil gelişmelerin hiç şüphesiz buna katkısı büyük.

Dijital Bankacılık tam olarak nedir ?

Dijital bankacılık fiziki bir banka şubesine gerek duymaksızın, internet teknolojileri ile bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebilmesini sağlayan, mekan ve zaman kavramlarından olabildiğince bağımsız bankacılık sistemi olarak tanımlanabilir.

nakit para banka


Bir zamanlar bilgisayarsız, defter kayıtları ile yürütülen bankacılık işlemlerinden, cep telefonundan pek çok işlemin birkaç dokunuşla gerçekleştirilebildiği ve daha nice gelişmelere açık olan bankacılık, teknoloji maratonuna devam ediyor.

Dijitale odaklanmak hangi sektörde olursa olsun işleri önemli oranda hızlandırıyor, müşteri memnuniyetini artırıyor ve şirketlere değer katıyor.

Şubesiz bankacılık olarak da nam salan dijital bankacılık hem bankalara hem de müşterilere önemli avantajlar sağlıyor.

Gelin şimdi beraber, fintech konusunda daha önceki yazılarımda yer verdiğim bu gelişmelerin müşteri ve bankalara ne tür avantajlar sağladığına daha yakından bakalım.

dijital bankacılık


Dijital Bankacılığın Müşterilere Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

Nakit para çekmek dışında artık her türlü işlemin yapılabildiği dijital bankacılık işlemlerinin müşterilere sağladığı çok sayıda avantaj bulunuyor. Bunlardan en önemlisi, banka şubesinde bir işlemi gerçekleştirmek için en az 15-20 dk. beklemek zorundayken, dijital bankacılıkta beklemek gibi bir durumun olmaması, sonuç itibariyle vakit nakittir.

Kendimden örnek verecek olursam yıllar önce fatura ödemek için ilgili kuruma gidip sıra bekleyerek faturalarımı ödeyebiliyorken ve üstelik hatta kimi zamanlarda hemen hepimiz vezne kapanmadan faturayı ödeyelim bugün faturanın son ödeme günü nasıl da unutmuşum eyvah diyorken artık gece yarısı da olsa mobil üzerinden faturalarımızı ödüyoruz ya da daha da zahmetsiz olanını tercih ederek otomatik ödeme ile birlikte bu işlerle hiç uğraşmıyoruz.

Dijitalin bu avantajları yanı sıra masrafsız olarak işlemlerimizi gerçekleştiriyor olmamız da önemli bir avantaj. Bugün dijital bankacılık kapsamında mobil üzerinden gerçekleştirilen işlemlerden ek bir masraf alınmıyor. Eft saati geçmişse yine de işlemimizi yapıp arkamıza yaslanarak bir gün sonra sabah eft nin yapılmış olması bile ayrı bir keyif. Biz dijital bankacılık müşterilerinin özetle nakit para çekimi dışında her işlemi günün her saatinde yapabiliyor olmamız çok büyük bir avantaj.

Dijital Bankacılığın Bankalara Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

Dijital bankacılıkta yalnızca müşteriler açısından değil, bankalar açısından da çok sayıda avantaj bulunuyor. Bankalar dijital bankacılık ile birlikte, fiziki banka şubesi sayısını artırmak zorunda olmaması, şubeye ait kira, donanım, elektrik vb. sabit giderlerin oluşmamasını sağlıyor. Bütün bunların yanı sıra aslında dijital bankacılığın bankalara en büyük avantajı ise müşteri sayısını zahmetsiz, daha az maliyetle artırması ve müşteri memnuniyeti seviyesinin yükseklerde olması diyebiliriz.

Türkiye'de Dijital Bankacılığa güzel bir örnek: SeninBankan

Ülkemizde dijital bankacılıkla ilgili çalışmalar da elbette hızla yoluna devam ediyor. Bunlara en güzel örneklerden birisi de Kuveyt Turk Katılım Bankası'nın SeninBankan şubesiz bankacılık uygulaması.

SeninBankan'a şöyle bir göz attığımızda ürünler ve kampanyalar dikkat çekiyor. Şu an için benim dikkatimi çeken önemli bir kampanya ise ay içerisinde Ortak ATM'lerden ek bir ücret ödemeden 3 defa para çekilebilmesi. Yukarıda anlattığım dijital bankacılığın müşteriler için faydalarına ek olarak bankalar zaman zaman çeşitli kampanyalarla bu avantajları artırıyor.

Bakalım Dijital Bankacılık bizlere ileride neler getirecek...


0 yorum:

Yorum Gönder