30 Ocak 2017 Pazartesi

Sosyal Medya Yönetiminde Bazı Temel Noktalar!


Sosyal medya yönetimi gerek bireysel imaj gerekse kurumsal prestij ve marka bilinirliği açısından inanılmaz bir hal aldı. Sosyal medya hesaplarına sahip olmak bir şirket için çok önemli bir iletişim kanalı ancak bu iletişim kanalının iyi yönetilmesi çok önemli, aksi halde büyük avantajlar büyük olumsuzluklarla sonuçlanabilir. 7'den 70'e milyonlarca kullanıcının aktif olduğu sosyal medya mecralarını yönetirken bazı önemli stratejileri asla göz ardı etmemek gerek!
sosyal medya yönetimi
Sosyal Medya Yönetiminde temel olarak nasıl bir yol izlemeliyiz ? 
Gelin şimdi bu soruyu birlikte cevaplayalım.


  • İçerik Yönetimi: SEO uzmanları ve bloggerlar; içerik kraldır sözünü ezberlemiştir. Bu söz artık çok sıradan gibi gelse de gerçekten geçerliliğini korumaktadır. Sosyal medya yönetiminde öncelikli olarak markamızı doğru yansıtacak stratejileri belirlemeliyiz ve bu stratejilerle birlikte hedef kitlemize ulaşabilecek çalışmaları gerçekleştirmeliyiz. Kaliteli ve özgün içerikler oluştururken hedef kitlemize vermek istediğimiz mesajları rahatça aktarabilmeliyiz. Bütün bunları gerçekleştirmeden önce elbette ki sosyal medya sayfalarımızı da bu doğrultuda tasarlamalıyız. Hazırladığımız içerikleri doğru zamanda paylaşmak için gerekli istatistikler çıkarılmalıdır. Sayfamızda çeşitli kampanyalar düzenleyerek, kullanıcıların paylaşım, beğeni, yorum gibi yollarla etkileşimlerini artırmalıyız. Güncel olmaya dikkat etmeliyiz.

  • Açık İletişim: Olumlu ya da Olumsuz yorum, değerlendirme ya da sorulara karşı cevap vermeye özen göstermeliyiz, bütün bunları gerçekleştirirken nazik bir üslup kullanmaya dikkat etmeliyiz. Ziyaretçilerin iletişim kurmak istemesi durumunda onlara karşı duyarsız olmak, mağazaya gelen müşterinin yüzüne bakmamaktan pek de farklı bir şey değil! 

  • Reklam Yönetimi: Sosyal mecralarda daha fazla kişiye erişmek de elbette ki amaçlar arasındadır. Reklam yönetimi de sosyal medya yönetiminde çok önemli başlıklardan. Doğru hedef kitleye ulaşmak, onlara doğru mesajları vermek ve yayınlanan reklamların verimli olması için reklam içerikleri çok iyi hazırlanmalı ve reklam yayına alınmadan önce gerekli çalışmalar titizlikle gerçekleştirilmelidir. Daha fazla ziyaretçiye erişmek ya da rakiplerimizin sayfalarını beğenenlerin sayısından daha fazla kişi tarafından takip edilmek adına takipçi satın almak gibi yöntemler yerine doğal yollardan takipçi sayısını artırmaya dikkat etmeliyiz. 

  • Raporlama: Başlangıçta belirlediğimiz yol haritası ve yapılan çalışmaların ne derece doğru olduğunu kontrol etmek, daha doğru stratejiler geliştirmek için raporlama ve analiz işlemleri inanılmaz önemli! Her ne kadar bazı sosyal mecralarda raporlama yapabilmek zor olsa da tecrübeler iyi bir raporlama ve analiz için önemli çıkış noktası sunuyor.

Sosyal Medya Yönetimi konusunda yukarıda bazı temel noktalara değinmek istedim; sosyal medya yönetimi ile ilgili üzerinde durulması gereken onlarca nokta olsa da bu yazıda temel olarak genel belli başlı noktalara değinmek istedim.


0 yorum:

Yorum Gönder