20 Nisan 2017 Perşembe

İş Ararken Bunlara Dikkat Ediyor Muyuz ?

Tüm Takipçilerime Merhaba,

Uzun zamandır iş yoğunluğum vb. nedenlerden ötürü sizlerden uzak kalmıştım. Bir süre önce özgeçmiş ve iş arama yöntemleri konusunda sizlere faydalı bilgiler ulaştırmıştım.

İş arama süreçleri ve doğru işe doğru kişinin başlangıç yapması hem çalışanlar hem de ülkemizdeki verimlilik gibi nedenlerden dolayı hayati öneme sahip. İşi ehline vermek deyimi bu durumu güzel bir şekilde özetliyor diyebilirim.

İş arama sürecinde, özellikle yeni mezunsanız deneyim eksikliği nedeniyle bazı can sıkan durumlar oluşabiliyor. İşte bu durumda deneyimli çalışan arayan firmalar yerine yeni mezunlara göz atan firmalara rotayı çevirmek gerektiği aşikar. Fakat bu durumun dışında alanında ciddi deneyime sahip olan adaylarda da zaman zaman doğru yöntemlerin uygulanmamasından iş arama süreçleri can sıkıcı olarak devam ediyor.

İş arama süreçlerinde gerek yeni mezun gerekse deneyimli çalışan adayları, belli kriterlere göre ilerlemesi gerekiyor.

iş ilanları


Gelişen teknolojiyi göz önünde bulundurduğumuzda hemen her alanda gözlemlenen gelişmeler, iş arama süreçlerinde de kendisini gösterdi. Önceki dönemleri düşündüğümüzde iş ilanları sadece gazetelerde aranıyordu ve adaylar gazetede yer alan kısıtlı bilgi ile yeterince sağlıklı bir iş arama süreci geçiremiyordu. Tabiki bütün bunlarla birlikte telefon ile ulaşılması ve başvuru yapan kişinin özgeçmiş bilgilerini karşı tarafa kolayca ulaştıramaması da cabasıydı…

İnternet teknolojisi ile birlikte işte tüm bunlar geride kaldı ve çok sayıda insan kaynakları sitesi doğdu. Böylelikle çok sayıda kritere göre gerek iş arayan gerekse işveren seçenekleri olabildiğince kullanışlı hale getirerek nokta atışı işlem gerçekleştirebiliyor.

İş arayan kişiler de işverenler de internet teknolojisi ve İK web siteleri ile birlikte çok cazip fırsatlar yakalıyor, her iki taraf için de verimlilik olabildiğince artıyor.

Sade tasarımı, kolay cv ve iş başvuru süreçleri için alternatif bir site için sizlere randstad’ı önerebilirim. Geçmişi çok eski dönemlere dayanan şirketin iş arama süreçlerinizde güzel bir alternatif olduğunu söyleyebilirim. Sitede yalnızca iş ilanları değil aynı zamanda workforce360 ile iş arama süreçlerinizde sizlere rehberlik edecek makale ve araştırmalar da mevcut. Cv hazırlarken hangi noktalara dikkat edilmeli, iş görüşmesinde nasıl bir yol haritası izlenmeli, çalışma hayatına dair araştırmalar vb. faydalı bir çok içeriğe siteden erişim sağlayabiliyorsunuz.

Yukarıda belirttiğim fırsatlar aslında iş ararken ne tür bir yol izlenmeli sorusuna cevap verirken, bir anlamda sanal bir yol gösterici olarak bizlere fayda sağlıyor. İşte tam da bu aşamalarda en önemli noktalar; yüzlerce aday arasında CV’mizin sönük kalmaması ve kaybolmaması, dolayısıyla hakettiğimiz işe ulaşabilmek olarak karşımıza çıkıyor.

Yazımın başlangıcında da söylediğim gibi kimi deneyimli iş arayanlar dahi maalesef iş arama süreçlerinde nasıl bir yol izleyeceğini tam olarak kestiremediğinden çoğu zaman iş arama süresi uzun sürüyor ve can sıkıcı bir hal alıyor.

Aktif olarak iş aramasam dahi çeşitli sektörlere yönelik araştırma ve İK ile ilgili ufuk açan makaleleri okumanın hayatımıza ve kişisel gelişimimize katacağı artılar elbette yadsınamaz.

Başka bir yazıda buluşmak ümidiyle...

Herkese başarılı bir çalışma hayatı dilerim.


0 yorum:

Yorum Gönder