13 Mayıs 2017 Cumartesi

İş Dünyası ve Ekonomi Haberlerini Nasıl Takip Ediyoruz ?


Borsada bugün ne oldu, döviz ne alemde, enflasyon nerelerde, altın fiyatları arttı mı ? 

Soruları uzaaar gider, özellikle de ekonomi ve iş dünyasını yakından takip edenler için. Kimileri bu gibi konularla hiç ilgilenmese de bildiğiniz üzere aslında bu soruların yanıtları hepimizi de yakından ilgilendirmektedir.

ekonomi haberleri


Piyasanın içerisinde birisi olarak; bir yerlerde çay, kahve içerken ekonomiye dair muhabbetin içerisinde bulurum kendimi çoğu zaman, bu konularla ilgili sohbet etmekten keyif aldığım bir gerçek.
Geçtiğimiz günlerde yine güzel salaş bir çay ocağında çaylarımızı yudumlayıp muhabbet ederken tatlı bir sohbet oluştu hiç tanımadığım insanlarla...

Sohbet ettiğim kişi esnafmış eğitimimi öğrenince siz daha iyi bilirsiniz bu ekonomi işlerini şeklinde konuştu, bense; hayır aslında siz daha iyi bilirsiniz, sizler piyasanın içindesiniz diye cevap verdim. Güzel bir sohbet oldu ekonomi ve iş dünyasına dair...

Yıllar önce okumuş olduğum çok güzel bir mailden bahsettim. O zamanlar sosyal mecralar bu kadar yaygın değildi. Mail zincirleri ile güzel konular insanlara ulaştırılırdı.

Maildeki olayı kısaca özetleyeyim.

Bir Türk avukat, duruşma için İsveç'e gider ve sabah tıraş olmak üzereyken lavabo aynasının kenarındaki küçük bir kutu gözüne çarpar. Kutunun üzerinde şunlar yazılıdır: "Küçük bir jiletle dahi olsa İsveç çelik sanayine lütfen katkıda bulununuz!"

Kutu üzerindeki yazıyı okuyan avukat, çocukluğundan bir anısını hatırlar. Bu anı, çocukluğunda pilav yerken yere düşen 1-2 pirinç tanesine babaannesinin; o pirinç tanelerine dikkat etmesi gerektiği ve bu ürünün binbir emekle sofralara geldiğidir. Tabi çocuk aklı ile bu uyarıları fazla dikkate almadığıdır.

Ancak yıllar sonra bu uyarının aslında ne kadar önemli olduğunu anlar küçük kutu üzerindeki bu uyarı yazısı sayesinde ve o meşhur söz iletilir mailde; bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu ve bir ordu koca bir ülkeyi kurtarır...

Yukarıda en başlarda sohbetimizin başlama noktasında verdiğim örnek çok önemli, insanlarımız eğitim seviyesi çok iyi değilse ekonomi vb. konuları çok iyi anlamadığını düşünebiliyor maalesef. Belki de; televizyon, gazete, sosyal medya gibi mecralarda uzmanların halkın dilinden konuşmaması bu durumu ortaya çıkarıyordur. Ancak, ekonomi karmaşık hallerde bizlere sunulsa da hepimizin birebir karşı karşıya olduğumuz piyasanın küçük örneklemlerinin büyütülmüş halidir ekonomi.
Çarşı-pazardaki alışveriş hareketliliğinin gözlemlenmesi ile çok güzel analizler yapan ve ekonomi eğitimi almamış esnaflarla karşılaştığım çok olmuştur.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte, ekonomi ve iş hayatına dair verilere anlık olarak; mobil uygulamalar, sosyal mecralar, internet siteleri gibi çok geniş alanlardan ulaşabiliyoruz.

Ekonomi ve iş dünyasına yönelik olarak takip ettiğim dergiler olmakla birlikte, artık daha çok dijital ortamlardan takip ediyorum. Takip ettiğim portallerden birisi de, şüphesiz Capital.

İş dünyasına dair tüm gelişmelerin iyi bir biçimde derlendiği, şirket haberlerine ve dünyadaki iş ve ekonomi haberlerine de ustaca yer verildiği Capital içeriklerini, gelişmelerden habersiz kalmamanız adına takip etmenizi tavsiye ederim.

Başka yazılarda görüşmek ümidiyle,
Takipçilerim başta olmak üzere, herkese hayırlı kazançlar dilerim.

Sağlıcakla...

0 yorum:

Yorum Gönder