24 Ağustos 2017 Perşembe

TOEFL Nedir, Ne İşe Yarar, TOEFL'a Nasıl Hazırlanılır ?Yabancı dil öğrenmek denince, tüm yaş gruplarından hemen herkesin üzerinde mutlaka bir şeyler söylediğine hepimiz tanık olmuşuzdur. Bazı konular sadece belli kişileri ilgilendirse de yabancı dil bir çok açıdan herkesi bir şekilde ilgilendirmektedir.

Yabancı dil ya da dünyada en çok konuşulan popüler dillerden olan İngilizce kimilerince kariyerinde ilerlemek, kimilerince farklı dünyaları keşfedebilmek, bazı kişiler içinse yeni insanlarla tanışmak ve rahat iletişim kurabilmek gibi nedenlerle önemlidir.

ingilizce toefl


Her ne kadar İngilizce ile birlikte popüler diller arasında İspanyolca, Çince gibi diller olsa da ülkemizde yabancı dil denince en başta İngilizcenin geldiği görülmektedir. Aslında bu duruma daha çok iş hayatının getirdiği şartlar neden olmakta ve özellikle akademik hayat için olmazsa olmazlar arasında İngilizce yer almaktadır.

Ülkemizde bu kadar popüler olan ve gerek özel sektörde gerekse akademik hayatta çok önemli yer tutan İngilizce seviyesinin belgelenmesi için çok çeşitli sınavlar uygulanmaktadır. Bu sınavlardan TOEFL özellikle uluslararası değere sahip olması nedeniyle en çok başvurulan sınavlardandır.TOEFL Nedir ? 

TOEFL İngilizce dil seviyesini ölçen uluslararası geçerliliği olan bir sınav türüdür. Uzun olarak yazımı: Test Of English as a Foreign Language olan sınavın kısa söylenişi TOEFL şeklinde karşımıza çıkmaktadır.TOEFL Ne İşe Yarar ?

Uluslararası geçerliliği olan TOEFL yabancı dil sınavının amacı kişiden kişiye göre değişse de belli başlı şu amaçlar için tercih edilmektedir;


  • Akademik Dünya: Gerek yurtdışında iyi bir üniversitede lisans ya da lisansüstü eğitim almak gerekse ülkemizde yüksek lisans/doktora seviyelerinde eğitim almak gibi amaçlar.

  • Yabancı Dil Tazminatı: Bazı özel sektör ve kamu kuruluşlarında standart maaş ile birlikte dil tazminatı hakkı kazanılabilmesi için yabancı dil seviyesinin tespitinde kurumlar tarafından talep edilebilmektedir.

  • İş Hayatı: Özel sektörde faaliyet gösteren kimi şirketler tarafından yabancı dil seviyesinin belirlenmesi adına TOEFL sınav sonucu ve belli sınav skorları istenmektedir. İş ilanlarında sıkça rastlanmaktadır.


TOEFL İçeriği Nelerden Oluşmaktadır ? 


Sınav içeriği 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar; reading, listening, speaking ve writing şeklinde uygulanmaktadır.TOEFL Sınav Ücreti Ne Kadardır ? 

Sınav ücreti ülkeden ülkeye göre değişmektedir. Ülkemiz için şu anda 185 $ gibi bir ücret uygulanmaktadır.TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır ? 

Aslına bakarsanız sınavlara hazırlık konusunda en başta sınavın içeriğini sorgulamamız ve bu yönü ile doğru hazırlanma yöntemini belirlememiz gerekir. Örneğin sadece yazılı ve test olan sıradan herhangi bir sınav için evde kitapla çalışılması uygun olabilir. Ancak konuyu TOEFL üzerinden ele alacak olursak, okuma, dinleme, yazma ve konuşma gibi 4 bölümden oluşan Toefl hazırlığı için kitaplar arasında kaybolmak yerine bir kursa giderek bu 4 alanda bolca uygulama yapmak en doğru olanıdır diye düşünmekteyim.

Yabancı dil ile ilgili çok sayıda kursun olduğu günümüzde, TOEFL gibi önemli bir sınav için işini iyi yapan ve kaliteli kursların tercih edilmesi de vakit ve nakit kaybına uğramamak için çok önemlidir.

Bu anlamda, TOEFL sınavı hazırlığı için uluslararası ve eski bir kuruluş olan Wall Street English (WSE) 'in tercih edilebilecek, iyi bir İngilizce kursu olduğunu söyleyebilirim.0 yorum:

Yorum Gönder