27 Ağustos 2017 Pazar

Video Pazarlama ile İlgili Bunları Biliyor muyuz ?


Pazarlama dünyası, gelişen internet teknolojisi ve sosyal ağlar derken günden güne hızlı ilerleyişini sürdürüyor. İnternete erişimin yaygınlaşması ve internet hızının artması ise pazarlama tercihlerinin, yazılı ve görsel içeriklerden daha çok, videolara kaymasını sağladı.

Hemen hepimizin belli aralıklarla karşılaştığı ilginç ve zekice kurgulanmış, yüksek çözünürlükteki viral videolar dakikalar içerisinde yüz binlerce kişi tarafından izleniyor ve paylaşılıyor. Üzerinden uzun süre geçse bile hafızalarda yerini koruyan iyi kurgulanmış videolar aslında video pazarlamanın hızlı döngüsünün açık birer örneğini sunuyor.

video pazarlama


Video ile pazarlama bu kadar popülerken, kimi markalar ise hazırladıkları videolar ile istedikleri sonuçları alamayarak hayal kırıklıklarına uğruyor. İnsanların yani diğer bir deyişle potansiyel müşterilerin tam olarak nelerden hoşlandıklarını, ne tür içeriklere olumlu dönüş yaptıklarını iyi analiz edememelerinin yanı sıra, video pazarlama konusunda yeterince bilgi sahibi olmamaları da bu duruma etkili oluyor. Kimi markaların çalıştığı dijital ajanslar ile firma arasında iyi bir iletişim kurulamaması, müşterilerin yeterince iyi anlaşılamaması da bu gibi durumlara neden oluyor.

İnternet alemindeki en popüler çevrim içi video servisi olan Youtube ile ilgili video istatistiklerine bakacak olursak, tek başına buradaki veriler bile dünya nüfusunun Youtube ile ne kadar da haşır neşir olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Örneğin bir süre önce çok sayıda blogda, Youtube üzerinde 1 günde; 1 milyar saat video izlendiği bilgisi geçilmişti, biraz detaylı düşünüldüğünde gerçekten inanılmaz bir süre; tam 1 milyar saat!

Hal böyle iken aslında istatistikler videoların gelecekte çok daha yüksek oranda popülerliğe sahip olacağını söylüyor, tabi bu duruma gelişen internet teknolojisi ve internet bağlantı hızı, ayrıca internet erişimi için kullanılan mobil cihazların yaygınlaşması vb. etkenler ciddi bir katkı sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl katıldığım bir pazarlama konferansında Amerika'dan gelen alanında uzman bir konuşmacı, youtube'un aynı zamanda bir arama motoru olduğundan bahsetmişti ve seo açısından çok büyük öneme sahip olduğunu dile getirmişti.

Peki gerek Youtube için gerekse sosyal ağlar ve web sitemizde yayınlayacağımız video içerikleri için oluşturacağımız içeriklerde nasıl bir yol izlemeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz ve nelerden uzak durmalıyız ?

Yukarıdaki sorulara cevap bulmak için, video pazarlama blogu olan Video Marketing sitesinde çok sayıda istatistik ve araştırmaya ulaşabilirsiniz. Video içerikleri üretim süreci konusunda bilgiler veren pazarlama blogu aracılığı ile aynı zamanda video içeriği üretiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan, ünlü markaların video pazarlama stratejilerine kadar çok geniş bir alanda bilgiler bulunuyor. Bu anlamda markanız ya da hizmetleriniz için hazırlayacağınız video içerikleri ile ilgili, tamamen video pazarlama rehberi olarak tasarlanmış olan pazarlama blogundan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.


0 yorum:

Yorum Gönder