24 Eylül 2017 Pazar

Green card başvurusu nasıl yapılır, green card nedir, ne işe yarar ?


new york city


İnternette dolaşırken, bol miktarda yanar döner green card reklam bannerlerı sizlerin de dikkatini çekmiştir. Peki yıllardır süregelen green card tam olarak nedir, green card ne işe yarar, şartları nelerdir, green card başvurusu nasıl yapılır ? Gelin birlikte cevaplayalım.

Aslına bakarsanız green card ile ilgili ne zamandır bir içerik paylaşmak aklımdaydı kısmet bugüneymiş saat sabaha karşı 03:39 ve yarın pazar :)

Amerika, Kanada vb. çok farklı ülkelerdeki arkadaşlarımın bulunması ve bu tür konulara meraklı olmam, yarının da pazar olması youtube üzerindeki vlogları izlemem sonucu artık şu konulara bir değinmeliyim fikrini doğurdu gecenin bu saatinde...

Green card konusunda aslında çoğu kişinin gayet yeterli bilgisi bulunuyor ancak bu yazıyı paylaşmak istememdeki temel amaç, ücretsiz olarak green card başvurusu konusunda bilgi vermek, paranızın cebinizde kalması kısacası az ya da çok insanlara faydamın dokunabilmesi...

Şimdi gelelim sadede...

Green Card Nedir ? Sorusunun cevabını hemen hepimiz biliyoruz; "Amerika Birleşik Devletleri tarafından nüfus ve kültür çeşitliliği için her yıl çekilişle verilen oturum/çalışma izni diyebileceğimiz olayımız..." Olarak açıklayabiliriz green card sistemini.

Green Card sözcüklerini Türkçe'ye çevirince karşımıza yeşil kart çıkıyor, bu durumu Türkiye'de maddi gücü yetersiz kişilerin sağlık imkanlarından faydalanması için sahip olunan yeşil kartla karıştıranların sayısı da az değildi hani bir zamanlar... :)

Green card ile ilgili ufaktan bir girizgah yaptığımıza göre konumuzu biraz daha detaylandıralım.

Buraya kadar tamam da bu green karta kimler başvurabilir diyenler vardır, bunun için lise mezunu olmak ya da en az 2 yıl çalışma hayatınızın olması gerekiyor.

Şimdi bu yazıyı esas yazma nedenim olan ve yazıya başlarken değindiğim duruma gelelim isterseniz.

Yılın özellikle belli dönemlerinde internette bolca hareketli bannerlara rastlıyorsunuzdur sizler de benim gibi..

İşte bu reklamlara bakınca sanki bu aracı kurumlar olmadan, belli ücretler ödemeden green card başvurusu yapılamıyormuş gibi bir algı oluşuyor. Aslında durum hiç de öyle değil.

Green card başvurusu için sizlere danışmanlık yapan ve karşılığında belli ücretler alan firmalar olsa da kendi başınıza başvuru işlemlerinizi gayet kolay ve tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Her yıl ekim/kasım aylarında (Kasım'ın ilk haftası genellikle başvurular bitiyor.) yapılabilen green card başvuruları için herhangi bir ücret ödemeden tamamen kendiniz, Amerika'nın resmi tek başvuru adresi olan; https://www.dvlottery.state.gov/  adresinden ilgili başvuru tarihleri arasında sitedeki talep edilen bilgilerle kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Yukarıda başvuru bağlantı adresini verdiğim resmi başvuru adresinden her yıl 2 yıl sonraki dönem için başvuruda bulunmuş oluyorsunuz. Yani şöyle ki; 2017 yılında başvurular kısa bir süre sonra alınmaya başlandığında, DV2019 çekilişi için başvurmuş oluyorsunuz. Başvuru aşamasında aman aman bir bilgi istenmiyor, ancak yine de istenen bilgileri dikkatlice doldurmalısınız, özellikle de fotoğraf için istenen özelliklerde bir fotoğrafla başvurmak önemli...

Her yıl ekim gibi başlayan ve kasımın ilk haftası sona eren başvuruların sonuçları ise yine aynı web sitesinde ilerleyen mayıs ayının ilk günleri açıklanıyor.

Başvuru aşamasında sistem tarafından verilen başvuru kodunuzu birden fazla ortama kaydetmeyi sakın unutmayın. Sonuçların açıklanmasıyla ancak bu başvuru numarası ile kontrol gerçekleştirebildiğinizden bana kalırsa hem bilgisayarınıza hem de yazılı olarak kağıt üzerinde 3-5 farklı yere verilen bu kodu kaydedin derim.

Gelelim green card ne işe yarar ? Sorusunun cevabına...

Amerika Birleşik Devletleri her yıl belli ülkelerden belli sayılarda toplamda ise 55.000 göçmen kabul ederek kültür çeşitliliği amacıyla bu uygulamayı 1990 yılından beri devam ettiriyor. Ancak green card çekilişi sonucu bu hakkı kazananlar açısından neler sağlıyor ?

Green card çekilişi kazanan kişiler Amerika Birleşik Devletleri'nde ömür boyu oturma ve çalışma hakkı kazanıyor, 5 yıl gibi bir süre bu hakkını kullananlar ise vatandaşlık başvurusu da yapabiliyor.

Kısacası green card; ABD vatandaşlarının sahip olduğu seçimlerde oy kullanma ve Amerikan pasaportu hakkı dışında aslında aynı hakları içeriyor. Tabi green card çekilişi sonucu şans size gülmüşse belli belgeleri tamamlamanız ve 6 ay içerisinde Amerika'ya giriş yapmanız gerekiyor.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra şu an green card ile ilgili yeni düzenlemeler ise kapıda...

Yasa tasarısı olarak düzenlenen ve henüz taslak olan yeni green card sistemi ise tıpkı Kanada'daki skor sistemi gibi şekillenmesi düşünülüyor. Şu anda green card için birkaç ufak şart bulunuyor ve İngilizce bilmeniz bile şart değil. Ancak yeni düzenlemeye göre; yaş, eğitim durumu, mesleki deneyim, ingilizce seviyeniz gibi çok farklı kriter ile belli bir skor elde edilmesi ve 30 puanın tutturulması gerekecek.

Özet olarak;

Green Card çekilişi için yukarıda verdiğim resmi başvuru adresi dışında herhangi bir web sitesinden kesinlikle başvuru yapmamanızı ve boşuna ücret ödememenizi tavsiye ederim.

0 yorum:

Yorum Gönder