26 Eylül 2017 Salı

Sosyal medyada sakın bunları paylaşmayın!


Facebook, twitter, youtube, google plus, linkedin, bloglar falan filan derken son dönemin en popüler sosyal mecrası instagram'ın da listeye eklenmesiyle sosyal medya aldı başını gidiyor.

Bu kadar popüler hale gelen sosyal medyada ise umursamadan yapılan kişisel bilgi içeren paylaşımların yanı sıra çoğu zaman da insanlar farkında bile olmadan kendilerine ait kişisel bilgileri paylaşabiliyor.

Özellikle son dönemde instagram uygulamasının çok popüler olması ise fotoğraf paylaşımlarını inanılmaz bir yere doğru sürüklüyor. Instagram üzerinde farklı açılardan estetik fotoğraf paylaşma sevdası ya da özellikle seyahat fotoğrafları ise hat safhada!

seyahat günlüğü


Seyahat ile ilgili ise en popüler fotoğraflar şüphesiz uçak bileti fotoğrafları, fakat uçak biletinin tamamı paylaşılmasa dahi bu tür paylaşımlar ciddi bilgi güvenliği riski içeriyor.

Pasaport arasında uçak bileti fotoğrafı ise bir başka sevilen fotoğraf türü, hatta seyahat ile ilgili olmazsa olmaz fotoğraflardan biri haline geldi. Ancak bu tür paylaşımlarda çoğu zaman -bizzat karşılaştıklarım da olmuştur- pasaport arasında çoğu alan kapalı da olsa uçuşla ilgili rezervasyon kodu gibi bilgiler çok rahat okunabiliyor, bu da uçuşunuzu herhangi birinin gayet rahat iptal edebileceği anlamı taşıyor!

Bu tür uçak bileti üzerindeki rezervasyon kodu haricinde, karekod görüntüsü dahi çok ciddi güvenlik açıklarını beraberinde getiriyor. Bu bilgiler, yalnızca uçuş bilgilerinizin iptal edilmesi ile de sınırlı kalmıyor. Rezervasyon kodu, bilet numarası gibi bilgilerden yola çıkarak size ait kimlik bilgilerine çok rahat ulaşılabildiğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Gün geçtikçe dijitalleşen dünyada çok popüler hale gelen üzerinde karekod yazılı bilgiler bulunan örneğin; mobil biniş kartı ve buna benzer her türlü bilginin korunması bilgi güvenliği ve bir takım tatsızlıklarla karşılaşmamak adına büyük önem taşıyor.

Tüm bunlarla birlikte özellikle bir yerlere tatile gitmek için evden ayrıldığınız bilgisi ya da yer bildirimlerini herkese açık paylaşmak ise hırsızlara adeta davetiye çıkarıyor.

Yukarıda sıraladıklarım ile birlikte onlarca örnek vermek mümkün, burada paylaştığım örnekler elbette artırılabilir. Hepimizin sosyal mecralarda olabildiğince dikkatli davranması, keyifli paylaşımlar ve anlar yaşaması dileklerimle...

0 yorum:

Yorum Gönder