8 Ekim 2017 Pazar

Basit anlamda SEO nedir ? SEO'ya yalın bir bakış!


SEO, Türkçesi ile arama motoru optimizasyonu için her ağızdan bir sözün çıktığı günümüz internet dünyasında, SEO'nun öneminin kalmayacağını düşünenler olsa da bırakın SEO'nun önemini yitirmesini, SEO her geçen gün daha da popüler hale gelmekte ve Google SEO algoritmaları ile çok daha düzenli, gerçekçi ve adil bir şekle bürünerek yoluna devam etmektedir.

Yazı başlığı ve girizgahtan da az çok anlaşıldığı üzere bugün sizlere: SEO denince basit anlamda ne anlamalıyız ? Sorusuna cevap verecek bir yazı hazırlamaya çalıştım.

seo denince ne anlamalıyız seo uzmanı

Basit anlamda SEO ne anlama gelmektedir?


Bir süre önce burada: SEO Nedir ? Sorusuna cevap vermiştim. Hemen hepimizin bildiği gibi, SEO; İngilizce, Search Engine Optimization sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ve Türkçesi; arama motoru optimizasyonu olarak karşımıza çıkan çalışmalar bütünüdür.

Aslında tam da bu aşamada, optimizasyon sözcüğünün de Türkçesini ele almamız gerektiğini düşünmekteyim. TDK'ya göre optimizasyon: "mümkün olan en iyi duruma getirmek." anlamına gelmektedir. Dolayısıyla buradan SEO ile ilgili olarak, açık bir ifadeyle; web sitelerinin arama motorlarının istediği şekilde ayarlanması, uyarlanması gibi bir anlam çıkmaktadır.

google seo


İnternet trafiğinin önemli bir kısmını arama motorlarının oluşturduğunu ve arama motorları ile ilgili pastanın çok büyük bir payının Google'a ait olduğunu bilmeyen yoktur. Hal böyle olunca bireysel ve kurumsal web sitelerinin de doğal olarak odaklandıkları nokta Google üzerinde yükselmek oluyor.

İşte tam da bu aşamada SEO konusunu güzel bir örnekle yalın bir şekilde gelin beraber ele alalım.

Örnek olarak hemen hepimizin bir dönem geçtiği, geçmekte olduğu üniversite eğitimi üzerinden gidelim. Alanında gayet donanımlı, son derece zeki, bir çok konuya titizlikle yaklaşan ve çok iyi ders anlatan herkesin kendisinden ders almak istediği iyi bir akademisyen düşünelim. Böyle bir öğretim görevlisinden ders alan öğrenci iyi not alabilmek ve bu dersten başarılı olmak için nasıl bir yol izler? Tabiki de en başta bahse konu hocanın nelere dikkat ettiğini araştırır, gözlemler ve bununla birlikte buna uygun bir yol izler. Takıntılı olduğu noktalar varsa bunlardan uzak durur, derslerine sıkı çalışır, proje ve ödev içerikleri hazırlar, sunum yapar, giyimine özen gösterir ve iletişimini güçlü tutar.

İşte Google için de aslında durum yukarıdaki örnekten farksızdır. Google botları; tıpkı bir üniversite hocasının sınavında yer alan asistanlar gibi, kopya içerik var mı bunları kontrol eder. Ayrıca; bir web sitesinin giyimine kuşamına yani tasarımına dikkat eder, ziyaretçiler sitede tek bir sayfa görüntüledikten sonra siteyi terk etmiş mi yani hemen çıkma oranı, web sitesinin açılış hızından tutun da bu web sayfasını daha önce ziyaret edenler tekrar ziyarete gelmişler mi yani müşteri memnuniyeti anlamına gelen, ziyaretçilerin sayfadan memnun olup olmadıklarını dolayısıyla ne derece faydalı içerik barındırdığını test eden kontroller dahi gerçekleştirir.

Daha önce SEO nasıl yapılır konusunda sizlerle, SEO ile ilgili olarak temel bir bilgi vermeye yönelik yazı paylaşmıştım. Bu yazımı okumuş olanlar bilirler okumamış olanlar ya da SEO konusunda yeni yeni bilgiler edinmeye başlayanlar için tekrarına burada yer veriyorum.

SEO çalışması temelde 2'ye ayrılır;


  • Site içi SEO: Yukarıda bazılarını sıraladığım site ile ilgili olan çalışmalar bütünü site içi seo olarak adlandırılır.

  • Site dışı SEO: Farklı sitelerden alınan backlinkler ve link inşası, sosyal medya çalışmaları, site tanıtım çalışmaları vb. ise site dışı SEO olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her geçen gün algoritmalarında küçük ya da büyük bir takım değişikliklere giden Google arama motoru üzerinde yükselmek için gerçekleştirilen SEO çalışmalarından tam olarak ne anlamalıyız ya da SEO konusunda daha önce hiçbir bilgisi olmayan ve SEO da nedir ki acaba, nasıl SEO yapılır diyenler için basit şekliyle örneklendirerek, faydalı olacağını umarak, yalın anlamda SEO'yu siz değerli takipçilerime açıklamaya çalıştım. 

Sizler de konuyla ilgili yorumlarınızı çekinmeden yazının altına eklemeyi unutmayın, takip ettiğiniz için teşekkürler...

0 yorum:

Yorum Gönder