22 Ekim 2017 Pazar

Dijital pazarlama ile ilgili bu tekniklere mutlaka bir göz atın!


Dijital dünya ile yeni müşterilere ulaşmak sanıldığı kadar zor mudur ?


Dijital dünya, hızla gelişen teknoloji ile birlikte inanılmaz bir yol katetti, artık hepimizin de bizzat şahit olduğu üzere oturduğumuz yerden avucumuzun içindeki mobil cihazlarımızla dünyanın öbür ucundan bir şeyler alabiliyoruz.

dijital pazarlama teknikleriBundan sadece 10 yıl geriye giderek şöyle bir düşünelim; dünyada ticaret nerelerden nerelere geldi...

Yıllık e-ticaret rakamlarına biraz göz atınca bu muhteşem değişim milyar dolarlarla adeta ben buradayım diyor. Konuyu ülkemizdeki e ticaret açısından ele aldığımızda bile sadece 5 yıl içerisinde internet üzerinden alışverişler katlanarak artmaya devam ediyor.

Peki bu denli alışverişin döndüğü bir ortamda biz mevcut müşterilerimizle yetinerek yerimizde mi saymalıyız ? Elbette ki HAYIR!

An itibariyle yazıyı hazırlarken, Girişimci Baybars Altuntaş'ın bir kitabındaki sözleri aklıma geliverdi. BAŞKA YERDE ŞUBEMİZ YOKTUR! :)

Elin adamı dünyanın bir ucundan diğer ucuna restoran zincirlerini kurar her yerde şubesi vardır, ancak bizim restoranların camında kocaman yazı vardır; Başka Yerde Şubemiz Yoktur!

Dijitalleşen ve korkunç rakamlara ulaşan internet üzerinden gerçekleştirilen satışlarda hal böyleyken, bizler mevcut müşterilerimizle elbette yetinmemeli hatta yeni müşterilere ulaşmak için internetin nimetlerinden kesinlikle faydalanmalıyız!


Dijital Pazarlama ile Yeni Müşterilere Ulaşmak


Aslında yalnızca dijital pazarlama için değil, genel olarak en başta ürün/hizmetlerimizi ve bunları alan müşterilerimizi yeterince tanımak işin ilk adımı!

sosyal medyada pazarlama

Tüm bunlarla beraber yeni müşterilere ulaşmak, satış oranlarımızı ve karlılığımızı artırmak, marka bilinirliğimizi yükseltmek için diğer önemli adımları şöyle sıralayabiliriz.


 • * Müşteri Analizi: İlk olarak müşterilerimizin tam olarak ne tür bir tüketim davranışına sahip olduğunu ve onlara nasıl daha faydalı işler üretebileceğimizi araştırmalıyız. Bunun için anketler, kampanyalar düzenleyebilir ve en önemlisi de internet üzerinde yer alan çok sayıdaki kaynaktan bu ürün ve hizmetlere ilgili duyan müşteriler konusunda araştırma yapabiliriz. Müşterilerimizin ne tür şeylerden hoşlandığını ya da ne gibi durumlarda almaktan vazgeçtikleri, kısacası müşteri davranışlarının öğrenilmesi çok önemli...

 • * Arama Motorları üzerinde satmış olduğunuz ürünlerin arama hacmi ve bu aramalarla ilişkili diğer aramaları inceleyerek bu konuda fikirler edinin.

 • * Konuyla ilgili blogları keşfedin. Tüketiciler hala bir ürün almadan önce bloggerların ne dediklerini önemsiyor. 

 • * Tüm bunlarla birlikte dijital alandaki amaçlarınız için planlar oluşturun, mantıklı hedefler belirleyerek bu hedefe ulaşmak için neler yapılabilir konusunu sorgulayın.

 • * Kurumsal web siteniz içerisinde blog sayfası oluşturarak, müşterilerinizin okumaktan keyif alacağı, faydalı güncel içerikler oluşturun.

 • * Arama motoru optimizasyonu -SEO- konusunda web sitenizi mutlaka SEO uyumlu hale getirin. Kurumsal web sitenizin mobil uyumlu olması da hayati ödeme sahip, mutlaka mobil uyumlu ve hızlı erişilebilir bir web sitesi ile yola devam edin.

 • * Alanında otorite haline gelmiş olan markaların web sitelerini ve sosyal medya hesaplarını inceleyerek fikirler edinmeye çalışın.

 • * Fotoğraf ve Videolarla hazırlanmış içerikleri es geçmeyin!

 • * Sosyal medya üzerinde küçük bütçelerle çeşitli içerik tanıtımları düzenleyerek ölçümleyin ve bir sonraki tanıtımınızda bu sonuçları mutlaka göz önünde bulundurun.

 • * Sosyal medya hesaplarınızdaki içeriklerin kaliteli ve müşterilerin hoşuna gidecek içerikler olmasına özen gösterin.

 • * Paylaşımlarınız mutlaka bilgi içeren ve insanlara faydalı içeriklerden oluşsun.

 • * Kurumsal web sitenizde mutlaka bir e-posta listesi oluşturun ve düzenli olarak e-posta gönderimi sağlayarak çeşitli fırsatlar sunmaya çalışın.

Başlangıçta ortaya koyduğunuz hedeflere ulaşmak için yaptığınız planı kısa vadeli olarak düşünmeyin, belli bir süreç içerisinde dijital dünyada tutundurma çalışmalarında sürekliliği ön planda tutun...ahmet erdoğan dijital pazarlama uzmanı

0 yorum:

Yorum Gönder