20 Ekim 2017 Cuma

Dünyanın ilk yapay zeka bakanlığı BAE'de kuruldu!


yapay zeka nedir


Dünyanın ilk yapay zeka bakanlığı Birleşik Arap Emirlikleri'nde kuruldu.


Gelişen teknoloji ile birlikte bir çok alanda yer alan yapay zeka ile ilgili dünyanın ilk bakanlığı Birleşik Arap Emirlikleri'nde kuruldu. Dünyanın ilk yapay zeka bakanlığına ise; 27 yaşındaki Omar Bin Sultan Al Olama atandı. Yeni atanan bakan, yapay zeka alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek, BAE'de yapay zeka konularında hızlı ilerlemeler için çalışacak.

Geçtiğimiz günlerde yapay zeka ile ilgili stratejilerini açıklayan ülkede, 2021 yılında kağıt kullanımının tamamen bırakılarak, bu tür işlemlere dijital ortam üzerinden devam edilmesi hedefleniyor. Yapay zeka ile ilgili ilginç hedefler arasında 2117'de Mars'a koloni kurmak da var.

Petrolün ömrünün bitecek olması ile yıllar sonrası için akıllı adımlar atılan ülkenin yeni bakanı Omar Bin Sultan Al Olama'nın Linkedin hesabına ise buradan ulaşabilir ve takip edebilirsiniz.


Peki Yapay Zeka Nedir ?


Yapay zeka: bir bilgisayarın ya da bilgisayar kontrolünde olan bir robotun, canlılara yakın tepkilerle süreçleri yönetebilmesi yeteneği olarak açıklanabilir. Küçük bir çocuğun, yetişkinleri izleyerek onların belli durumlardaki davranışlarını öğrenmesi gibi yapay zeka da genellikle insan davranışlarının analiz edilmesi ile ilerlemektedir. Yapay zeka özetle; karmaşık durumlara karşı insan gibi çözümler üretebilme işlemlerinin çeşitli sistemler ile yerine getirilebilmesidir. Apple Siri yapay zekaya örnek olarak gösterilebilir.


0 yorum:

Yorum Gönder