27 Ekim 2017 Cuma

Trafik sigortası hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler!

otomobil trafik sigorta

Araç sahiplerinin yakından takip ettiği zorunlu trafik sigortası hakkında bilmemiz gerekenler ?


Ülkemizde özellikle araç sahibi olan kişilerin (ve de tabi ki benim) -zamların da etkisiyle- yakından takip ettiği trafik sigortası ile ilgili genellikle ucuz, en uygun trafik sigortası poliçesi yapan sigorta firması araştırılsa da aslında fiyatla birlikte düzenlenen sigorta poliçesinin kapsamının da iyi araştırılması gerekiyor.

Kimi zaman kasko ile karıştırılan trafik sigortası ile ilgili bazılarımız bir çok detayı bilse de kimileri ise bu konuda fazlaca bilgi sahibi değil...

Zorunlu trafik sigortası, kanunda yer alan ismi ile; Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası hakkındaki detaylara gelin kısaca bir göz atalım.

İşte trafik sigortası ile ilgili az bilinen, mutlaka bilgi sahibi olmamız gerekenler:


1. Trafik sigortası zorunlu mudur ?

Trafik sigortasının zorunlu olup olmadığı sorusunun cevabı herkesçe bilinmemektedir. Bu sorunun cevabı evet, trafik sigortası yaptırmak zorunludur, kimi zaman karıştırılan kasko ise zorunlu değildir.

2. İkinci sorumuza ise şöyle devam edelim; peki trafik sigortası kimler için zorunlu ? 
   
 Trafik sigortası, karayollarında kullanılan motorlu taşıtları olan kişiler ve kurumlar için zorunlu bir sigorta türüdür.

3. Zorunlu trafik sigortasını ne zaman yaptırmak gerekir ?

Zorunlu trafik sigortasını ne zaman yaptırmak gerekir sorusuna cevap vermeden önce, motorlu taşıtımız varsa her yıl trafik sigortası yaptırmamız gerektiği bilgisini paylaşmak uygun olacaktır. 

Dolayısıyla 1 yıl süre ile geçerli olan sigorta poliçemizi her yıl süresi dolmadan yenilemeliyiz. Ancak 2. el yeni bir taşıt almışsak, 15 gün aracın önceki sigortasından faydalanma hakkımız bulunmaktadır. Buna rağmen ben aracımı aldığımda çok sürmeden birkaç gün içerisinde bazı araştırmalar yaparak aracıma ait trafik sigortamı yaptırmıştım.

4.  Zorunlu trafik sigortasını yaptırmazsam ne olur ?

Aslında adı üzerinde "zorunlu" olan trafik sigortasının yaptırılmaması gibi bir durum düşünülemez. Ancak yine de trafik sigortasının yaptırılmaması gibi bir durum varsa, ilgili araç ilk trafik kontrolünde trafikten men edilir ve araç bağlanır. Bütün bunlarla birlikte en kötüsü ise sigortası olmayan bir araçla herhangi bir kazaya karışılması, işte bu durumda oluşan tüm zararı yasal faizi ile birlikte ödemek durumunda kalırsınız. Trafik sigortanızı bütün bunlara rağmen geç yaptırmanız durumunda, her 30 gün için %5 oranında gecikme faizi ödemek durumunda kalırsınız. Gecikme zammı %50 oranı ile sınırlı bulunmaktadır.

5. Zorunlu trafik sigortası ne işe yarar ?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kaza sonrası karşı tarafta oluşan, bedeni ve maddi zararların karşılanmasını sağlayan bir sigorta türü olarak açıklanabilir.

6. Aracımı satmam durumunda sigorta poliçesi için ödediğim paramı alabilir miyim ?

2. el araç satışlarında satışın gerçekleşebilmesi için aracın sigortasının bulunması gerekmektedir. Bununla birlikte aracınızı satmanız durumunda ödemiş olduğunuz sigorta poliçesi tutarı için kullanılmayan süre hesaplanarak para iadesi gerçekleştirilir.

7. Zorunlu trafik sigortamı nasıl yaptırabilirim ?

Zorunlu trafik sigortanızı, fiziksel olarak herhangi bir sigorta acentesine giderek yaptırabileceğiniz gibi, bu tür bir işleme gerek kalmadan online olarak zahmetsizce gerçekleştirebilirsiniz. 

2008 yılında serbest tarifeye geçilmesi ve çok farklı parametre ile birlikte ortaya çıkan sigorta ücreti konusunda internet üzerinden fiyat teklifi almak ise son zamanların en popüler işlemleri arasında yer alıyor.

Bu anlamda hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabileceğiniz, sizlere önerim; Generali Sigorta ve trafik sigortası ürünü olan prestij trafik sigortası.

Öncelikle zorunlu trafik sigortası için hızlı bir şekilde teklif almak için buradan ilgili sayfaya ulaşabileceğinizi belirtmek isterim. 

Köklü bir geçmişe sahip olan Generali Sigorta tarafından hazırlanan sayfada yer alan teklif formu ile dakikalar içerisinde teklif almak ve teklif ile birlikte bunu hızlı bir şekilde poliçeye dönüştürmek mümkün. 

Poliçe kapsamı anlamında cazip fiyatlarla ek hizmetler sunan Generali prestij trafik sigortası ile ilgili yukarıda belirtmiş olduğum bağlantı ile sayfayı incelemenizi tavsiye ederim.

Online olarak dakikalar içerisinde hızlı bir şekilde teklif almanın yanı sıra; Generali Sigorta, zorunlu trafik sigortası için indirimli uygun fiyatlarla da en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.


0 yorum:

Yorum Gönder