5 Kasım 2017 Pazar

Ayla Filmi izlemeye değer, işte filme dair notlarım...

Ayla Filmi hakkında

Ayla Filmi 2017 - Türkiye'nin Oscar Adayı ve Ayla'nın Hikayesi...Sinemaya olan tutkuma -iş güç derken- az biraz ara vermiştim ki Ayla Filmi bu kısa araya tekrar bir son vererek sinemaya yeniden merhaba dedirtti.

Film, 1950'li yıllarda yaşanan K.Kore ile G.Kore arasındaki savaşı konu alıyor. Ülkemizden Kore'ye giden askerlerimizden Süleyman Astsubay'ın yaşadığı gerçek bir hayat hikayesinin başarılı bir şekilde işlendiği filmde, savaş sırasında anne babasını kaybeden Koreli küçük bir kızın savaş ortamında askerlerimizce fark edilmesi ve Süleyman Astsubayımızın onu sahiplenmesi ile birlikte aralarında her geçen gün artan sevgi bağını anlatıyor. Filmde Türk Askeri'nin ne kadar büyük bir vefa duygusuna sahip olduğu da ortaya konuluyor. Anne babasını savaş sırasında gözlerinin önünde kaybeden küçük kız ile astsubayımız arasındaki bağ o kadar kuvvetleniyor ki ilk giden askerlerimiz yerini yeni gelen askerlerimize teslim ederek ülkemize dönecek olsa da Süleyman Astsubay adına Ayla dediği Koreli minik kızdan, Ayla da baba olarak gördüğü Süleyman Astsubay'dan bir türlü ayrılamıyor.

Bir süre sonra görevi gereği ülkesine dönmek zorunda olan Süleyman Astsubay ile Ayla, hüzün dolu anlarla birbirlerini unutmayacakları sözünü vererek ayrılmak zorunda kalıyor. Türkiye'ye döndükten sonra yıllarca Ayla'yı arayan astsubayımız gerçek hayatta tam 60 yıl sonra Ayla kızına kavuşuyor. İşte yaşanan bu gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı Ayla Filmi diğer taraftan ülkemizin Oscar adayı. Film uluslararası anlamda başarılı olabilir mi bilemem ancak film gönüllerde başarılı olmuş diyebilirim, filmi beğendim.

Yönetmenliğini Can Ulkay'ın yaptığı filmin oyuncuları ise; Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Altan Erkekli, Taner Birsel, Murat Yıldırım, Ali Atay, Meral Çetinkaya, Nilgün Kasapbaşoğlu gibi isimlerden oluşuyor. Ayla Filmi müzikleri yapan isim ise Fahir Atakoğlu olarak karşımıza çıkıyor. Filme ait fragmana aşağıdan erişebilirsiniz.
0 yorum:

Yorum Gönder